سناتور آمریکایی: محاصره، گرسنگی و بیماری جان 85 هزار کودک یمنی را گرفت


عربستان و امارات در چهار سال گذشته یمن را از هوا و دریا و زمین محاصره و بمباران کرده است. این جنایت باعث شده تا بسیاری از مردم در وضعیت قحطی به سر برده و هیچ نانی برای خوردن نداشته باشند. علاوه بر این بیماران یمنی نیز به دلیل نبود دارو در وضعیت سختی به سر می برند. اما در این میان کودکان بزرگترین قربانیان این محاصره هستند. «کریس مورفی»، سناتور دموکرات کنگره آمریکا در این مورد اعلام کرده در پی حمله ائتلاف سعودی و محاصره یمن، دست‌کم 85 هزار کودک یمنی از گرسنگی و بیماری از بین رفته‌اند. وی این را هم گفته که، با وجود کشته شدن این تعداد از کودکان، برخی از حقوق‌دانان از ما می‌خواهند که نقش خود برای متوقف کردن این کابوس را ایفا نکنیم! گفتنی است کاخ سفید نیز اعلام کرده چون به عربستان نیاز داریم هرگونه بیانیه کنگره این کشور علیه عربستان را وتو می‌کنیم!
خبر دیگر اینکه، نیرو‌های متجاوز سعودی در پی اعتراضات گسترده مردمی مجبور شدند از پایگاه جدید خود در استان المهره یمن عقب‌نشینی کنند. به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، منابع محلی در استان «المهره» یمن تاکید کردند نیرو‌های سعودی یگان‌های خود را از پایگاه جدید نظامی در شهرستان «حوف» این استان، خارج کردند. اهالی شهرستان «حوف»، به طور گسترده با حضور نیرو‌های خارجی در این شهرستان مخالفت کرده بودند. شهرستان «حوف» در چند روز گذشته در پی اقدام نظامیان سعودی در یورش به ساختمان قدیمی دولت محلی و تبدیل کردن آن به پایگاه جدید نظامی، شاهد تنش‌های فزاینده بود. شخصیت‌های محلی در این شهرستان، مخالفت خود را با هر نوع حضور نظامی که به سود اهالی حوف نباشد، اعلام کرده بودند.
«احمد بلحاف» روزنامه‌نگار در استان «المهره» به الجزیره گفت: «نیرو‌های سعودی پس از فشار‌های مردمی و اعتراضات مسالمت‌آمیز اهالی حوف، مجبور به عقب‌نشینی از پایگاه جدید خود شدند. شخصیت‌های محلی در شهرستان حوف، بیانیه‌ای در محکومیت حضور نظامیان سعودی صادر و برای خروج این نیرو‌ها ضرب‌الاجل تعیین کرده بودند.»
خرید بلیط