قطر یک میلیارد دلار برای بازسازی عراق اختصاص می‌دهد

تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در دیدار خود با رئیس جمهوری عراق تاکید کرد که این کشور آمادگی سرمایه گذاری به ارزش یک میلیارد دلار در عراق را دارد. براساس این گزارش، در این دیدار دو طرف توافق کردند که یک خط دریایی با هدف تبادلات تجاری و روابط اقتصادی میان بندر حمد در قطر و بندر ام قصر در بصره عراق ایجاد کنند.به گزارش ایرنا شبکه خبری روسیا الیوم، بندر حمد با ظرفیت بارگیری هفت میلیون و ۵۰۰ هزار کانتینر در سال بزرگ‌ترین بندر خاورمیانه محسوب می‌شود.
لقمان الفیلی سخنگوی ریاست جمهوری عراق پیش تر در بیانیه‌ای بحث و گفت وگو با مقامات قطری درخصوص موضوعاتی چون بازسازی عراق، سرمایه گذاری در اقتصاد کشور، هماهنگی‌های امنیتی و تاکید بر اهمیت مبارزه با تروریسم در منطقه را از برنامه‌های این سفر اعلام کرده بود.
لقمان الفیلی گفته بود: این سفر در راستای تلاش عراق برای تقویت روابط با جهان عرب و کشورهای منطقه و ادامه سفرهای منطقه‌ای است که پیش تر به کشورهای کویت، امارات، اردن، ایران، عربستان و ترکیه انجام شده است.
وی تلاش برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری میان عراق و قطر را از جمله توسعه بخش حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی را از دیگر اهداف سفر برهم صالح به قطر دانست.
خرید بلیط