معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت: ذوب آهن اصفهان با اقدامات خود در صنعت کشور می‌درخشد

اصفهان- خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت چهارشنبه گذشته با حضور در ذوب آهن اصفهان، ضمن بازدید از خط تولید ریل و پروژه‌های این شرکت ازجمله پروژه pci، با مدیرعامل و دیگر مسئولین ذوب آهن دیدار و گفتگو نمود. برات قبادیان در این دیدار، ذوب آهن را اولین واحد بزرگ صنعتی کشور نامید که نقش عمده‌ای در شکل‌گیری صنایع و منابع انسانی متخصص بخش صنعت کشور ایفا نموده است.معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت افزود: این شرکت همچنان با اقدامات و اجرای پروژه‌هایی که بسیارجدید و مورد نیاز کشور است مانند تولید ریل که در گذشته وارد می‌شد در صنعت و اقتصاد کشور می‌درخشد.همچنان، تولیدات و برنامه‌های ذوب آهن برای صنعت و اقتصاد کشور امیدوار‌کننده است و مدیریت این شرکت به خوبی توانسته در این زمینه عمل کند.
اجرای طرح تاپ با هدف تعامل و ارتباط نزدیک‌تر بین دانشگاه‌ها و صنعت
وی در ادامه با ذکر خاطراتی از حضور خود در دوران جوانی در ذوب آهن اصفهان گفت: این حضور، شخصیت کاری من را شکل داد و به رشته مهندسی مکانیک علاقمند شدم و در این رشته تحصیل کردم.این مقام مسئول با اشاره به مشکلات مربوط به ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور، از اجرای طرح تاپ با هدف برقراری تعامل و ارتباط نزدیک‌تر بین دانشگاه‌ها و صنعت خبر داد و گفت: طی این طرح، سامانه‌ای ایجاد می‌گردد که توانمندی دانشگاه‌ها و نیازهای بخش صنعت در آن جا ثبت شده و بدین ترتیب امکان سوق دادن پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا به سمت نیازهای بخش صنعت با سهولت فراهم می‌گردد. این طرح در واقع دو هدف عمده توانمند سازی بخش تولید و توسعه اشتغال پایدار را دنبال می‌نماید. قبادیان افزود: در آستانه اجرای طرح تاپ از شرکت‌های بازدید می‌کنم که به لحاظ مدیریتی و توان فنی، جایگاه والایی دارند و ذوب آهن اصفهان یکی از این شرکت‌های تاثیرگذار است.
ذوب آهن در تعامل با دانشگاه، ونخبگان دانشگاهی است
یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به تفاهم‌ها این شرکت با دانشگاه‌های مختلف در راستای افزایش تعامل و همکاری، گفت: این مجتمع عظیم صنعتی از دیرباز به جایگاه دانشگاه، علم و فناوری معتقد بوده و در تعامل با نخبگان دانشگاهی کشور، پروژه‌های موثر و مهمی اجرا نموده است.وی افزود: این شرکت از تجربه و قدمت 50 ساله برخوردار است اما به جز ساختمان‌ها، اثر دیگری از 50 سال گذشته باقی نمانده است چرا که تمام تجهیزات نوسازی و بازسازی شده است و مدرنیزاسیون در این شرکت همواره اجرا گردیده است.
ذوب آهن، مدرن است اما مشکل مواد اولیه دارد
مدیرعامل ذوب آهن تصریح کرد: قدمت پنجاه ساله این شرکت باعث می‌شود، عده ای، عامل مشکلات ذوب آهن را فرسودگی تجهیزات بدانند درحالیکه، تجهیزات مدرن در ذوب آهن اصفهان نصب شده که بسیاری از آنها به دست توانمند متخصصین داخلی و در بدترین شرایط تحریم صورت گرفته است.یزدی زاده، مشکل اصلی این شرکت را تامین مو اد اولیه به ویژه سنگ آهن ذکر کرد و گفت: رقبای ذوب آهن برای خرید سنگ آهن به راحتی بهای بیشتری می‌پردازند و این امکان پرداخت را به دلیل برخورداری از یارانه انرژی دارند. وی افزود: ذوب آهن از روش کوره بلند استفاده می‌کند که در این روش زغال و کک، حامل‌های اصلی انرژی هستند و این شرکت به دلیل نامرغوب بودن زغال داخلی، چاره‌ای جز تامین 30 تا 40 درصدی زغال مورد نیاز خود از خارج کشور ندارد. این امر به معنای تامین مواد اولیه با قیمت‌های جهانی است درحالیکه سایر شرکت‌های فولادی ایران، از یارانه انرژی بهره‌مند هستند که برای هر کیلو فولاد، 400 تومان تفاوت قیمت با ذوب آهن ایجاد می‌کند.
فعالیت ذوب آهن با 55 در صد ظرفیت
مدیرعامل ذوب آهن یادآور شد: این شرکت هم‌اکنون به دلیل کمبود مواد اولیه، با 55 درصد ظرفیت خود کار می‌کند و برای حل این مشکل به دنبال حمایت مالی نیست، بلکه حمایت دولت برای تامین پایدار مواد اولیه از طریق معادنی که روزگاری توسط ذوب آهن راه‌اندازی شدند، برای این شرکت حیاتی است یزدی زاده به اقدامات این شرکت برای تامین آب نیز اشاره کرد و گفت: ذوب آهن در استفاده از پساب برای تامین آب مورد نیاز خود، پیشگام بوده و تا 3 یا 4 سال آینده با انجام اقدامات لازم، کلیه آب مورد نیاز خود را از طریق پساب شهرهای اطراف تامین می‌کند و از آب خام به طور محدود و برای شرب استفاده خواهد کرد.
رزرو هتل