فانوس‌های عمار راه سینمای مردمی را روشن کرد

مراسم اختتامیه نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار پنج‌شنبه شب در سالن شماره یک سینما فلسطین در حالی برگزار شد که بار‌ها و توسط برگزیدگان مختلف از وضعیت اقتصادی کارگردان و لزوم پیگیری اقتصاد مقاومتی پس از شکست برجام سخن به میان آمد.
برگزیدگان مستند «تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸»
در این مراسم در بخش مستند «تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸»، لوح تقدیر به مستند‌های «راه طی شده» علی ملاقلی‌پور و «آینه‌های شکسته» به کارگردانی عبدالعلی مکرمی تعلق گرفت. ملاقلی‌پور در سخنانی کوتاه گفت: باید نقدپذیر بود و نقدپذیری را رشد داد، ضمن اینکه رسانه‌ها باید بدانند جوانانی هستند که هنوز فرزند خمینی هستند و هرچقدر هم تلاش کنند با برچسب‌های مختلف فیلم آن‌ها را بایکوت کنند، باز بر تعداد فرزندان خمینی افزوده می‌شود.
«شورش علیه سازندگی» به کارگردانی مصطفی شوقی فانوس (جایزه اصلی) این بخش را دریافت کرد. شوقی جایزه خود را از دست مادران شهیدان خالقی‌پور دریافت کرد. وی در این مراسم گفت: علیه فیلم ما شورش شد و حتی نگذاشتند یک اکران خصوصی داشته باشد. خیلی خوشحالم که بچه‌های عمار جرئت کردند این فیلم را نمایش دهند. وی خاطرنشان کرد: وضع ما مستندساز‌ها خوب نیست، اما خیلی بهتر از کارگردان هفت‌تپه، هپکو و... است. امیدوارم هر چه زودتر فکری به حال مشکل این عزیزان شود.
برگزیدگان «جنگ نرم و جبهه فرهنگی»
«تهران دمشق» به کارگردانی سیدمحمدعلی صدری‌نیا در بخش جنگ نرم و جبهه فرهنگی، جایزه مردمی را که یک تابلوفرش اهدایی از اهالی روستای تورقوزآباد بود، دریافت کرد.
فانوس این بخش به سبب پژوهشی قدرتمند به مستند «روزی روزگاری ترامپ» به کارگردانی علیرضا بوالی تعلق گرفت. محسن مقصودی تهیه‌کننده این اثر گفت: فانوسمان را به ابوالقاسم طالبی علمدار روشنگری تقدیم می‌کنیم. امروز دیدم مسئولان از دستاورد‌های برجام صحبت کردند. نمی‌دانم دوربین مخفی است آیا؟ آیا مسئولان از زندگی مردم خبر دارند؟ قلب پیشرفت ایران را بتن کردید، چندسال به کدخدا اعتماد کردید و الان هم یک سال است دلخوش به لبخند اروپایی‌ها هستید. لوح افتخار هم به مستند‌های عطر سیب به کارگردانی داوود جلیلی و متولد آذر به کارگردانی سیدرضا حسینی تعلق گرفت. «فروشنده ۲» به کارگردانی علیرضا بوالی و محمدرضا امامقلی کارگردان «خوره» لوح تقدیر این بخش را دریافت کردند. امامقلی پس از دریافت جایزه خود گفت: جایزه‌مان را به خانواده شهدای مدافع حرم و کارگران این شهر تقدیم می‌کنم. امیدوارم زخم‌ها درمان شوند و مگس‌ها برای همیشه گورشان را گم کنند.
فانوس طلایی برای «دریابست»
فانوس این بخش به مستند «دریابست» به کارگردانی محمود شهبازی با موضوع صید بی‌رویه ماهیان جنوب کشور تعلق گرفت. شهبازی گفت: امشب سالروز شهادت احمدی‌روشن است. تعطیلی صنایع هسته‌ای و انتقال ماهواره‌های ما به انبارها، تلاش گروهی است که ۲۰ سال در تلاش برای این کار هستند. با برجام گفتند عصر پوشکی است به جای موشکی و کم‌کم که دستاورد‌های برجام را خالی می‌بینند، باید گفت: عصر خالی‌بندی است!
جایزه ویژه دوربین «شهید علی قوچانی» به محمود شهبازی کارگردان مستند دریابست تعلق گرفت. مادر شهید علی قوچانی که جایزه این بخش را به برگزیده اعطا کرد، گفت: به ما گفتند دسته‌کلید دارند و تمام قفل‌ها را باز می‌کنند، ولی متأسفانه‌ها قفل‌هایی هم که باز بود، همه را قفل کردند! تا زمانی که زنده هستیم از خدا می‌خواهیم ثابت‌قدم بمانیم و مثل کوه پشت رهبرمان بمانیم.
فرزند امام بهترین مستند «بیداری اسلامی»
لوح افتخار این بخش به اثر «عماد» به کارگردانی ایمان گودرزی رسید و سیدمحتشم علی‌نقوی کارگردان «فرزند امام» با موضوع علامه عارف‌الحسینی فانوس این بخش را از دستان جانباز مدافع حرم دریافت کرد.
«عابدان کهنز» برگزیده «مدافعان حرم»
در این بخش «کرار» به کارگردانی محسن عقیلی و «عابدان کهنز» به کارگردانی مجید رستگار لوح تقدیر دریافت کردند.
رزرو هتل