تعطیلی دولت کارمندان امریکایی را به خیابان کشاند

در واشنگتن هم صد‌ها تن در اعتراض به تعطیلی دولت در برابر کاخ سفید تجمع کردند. به گفته یک کارمند سازمان حفاظت از محیط زیست امریکا (EPA) اکثریت جمعیت امریکا از این سیاست پشتیبانی نمی‌کنند. یکی از همکاران او هم می‌گوید: «خواست ما فقط بازگشت بر سر کارمان است.»
انجمن شاغلان اداره پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) وضعیت موجود را «غیر قابل تحمل» توصیف و اعلام کرده که کارمندان این نهاد بدون حقوق کار می‌کنند و منابع مالی لازم برای عملیات پلیس فدرال «دائم کمتر» می‌شود. حدود ۸۰۰ هزار کارمند بخش‌های مختلف تعطیل یا نیمه‌تعطیل یا در خانه مانده‌اند یا مجبور به ادامه کار بدون حقوق هستند. بسیاری از آن‌ها در چند روز گذشته با حضور در رسانه‌های امریکا از مشکلات مالی که برایشان پیش آمده گلایه کرده‌اند؛ مشکلاتی مانند عقب افتادن قسط وام خانه مسکونی، قبوض آب و برق، شهریه مدرسه کودکان و حتی قسط ماهیانه بیمه درمانی.
لغو سفر به داووس و ادامه لفاظی
دونالد ترامپ شامگاه پنج شنبه ۲۰ دی در توئیتر نوشت که به دلیل ناسازگاری دموکرات‌ها در موضوع امنیت مرز مکزیک-امریکا و اهمیت فوق‌العاده امنیت برای ایالات متحده، سفر به داووس را لغو کرده است. او همچنین به مرز مکزیک رفت تا از آنجا به لفاظی خود علیه دموکرات‌ها ادامه دهد.
رئیس‌جمهور امریکا در بازدید از ایستگاه مرزی مک اَلِن (McAllen) در ایالت تگزاس بار دیگر از «موج سهمگین مهاجران غیرقانونی و همچنین قاچاق انسان و مواد مخدر» سخن گفت و تأکید کرد که ایالات متحده به یک سد نیاز دارد و مدعی شد که سیاست دموکرات‌ها خانواده‌ها را تهدید می‌کند.
در هنگام این سخنان روی میز مقابل دونالد ترامپ مواد مخدر، سلاح و کیسه‌ای پلاستیکی پر از پول چیده شده بود تا نشان داده شود چه اقلامی در مرز توقیف می‌شود.
رزرو هتل