بازاريابي نوين، حلقه گمشده صادرات ايران


گروه تجارت: براي مطرح کردن کالاهاي ايراني و رشد و توسعه صادرات به بازارهاي جهاني بايد از ابزاري به نام بازاريابي بهره ببريم. به گزارش تجارت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نقش بازاريابي در دنياي رقابتي امروز، غيرقابل انکار است. برخي از روش‌هاي روز تبليغات و بازاريابي در کشورهاي توسعه يافته به مراتب با هزينه کمتر و بازده بالا انجام مي‌شود، اما در ايران هنوز به اهميت اين حوزه پي برده نشده است. بدون شک براي مطرح کردن کالاهاي ايراني و رشد و توسعه صادرات به بازارهاي جهاني، بايد از ابزاري به نام بازاريابي بهره ببريم در غير اين صورت نمي‌توانيم حرفي براي گفتن در بازارهاي بين‌المللي داشته باشيم.

براي بررسي بيشتر بازاريابي نوين در حوزه صادرات، با چند تن از صاحبنظران اين حوزه به گفت‌وگو پرداخته‌ايم که در ادامه مي‌آيد.

  • هيچ اقدام شاخصي از سمت رايزن‌هاي بازرگاني ايران در خارج از کشور رخ نداده است

صمد حسن‌زاده رئيس اتاق بازرگاني استان آذربايجان شرقي در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزي گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: امروز نياز داريم در تمام زمينه‌ها به مسائل به صورت علمي‌پرداخته شود، به ويژه مسئولان بايد توجه داشته باشند که بدون پيش زمينه علمي‌نمي‌توان به هيچ حوزه اقتصادي ورود کرد.

وي افزود: يکي از نيازهاي مهم در جهت تقويت اقتصاد داخلي، صادرات است و براي تقويت صادرات مي‌بايست به مبحث بازاريابي بين المللي توجه ويژه داشته باشيم.حسن‌زاده تأکيد کرد: بهتر است مسئولان اطلاعات خود را در زمينه بازاريابي بين المللي افزايش داده و از راه و روش‌هاي جديد دنيا در اين حوزه بهره ببرند تا بتوانيم به حد مطلوبي از صادرات محصولات ايراني دست يابيم. رئيس اتاق بازرگاني استان آذربايجان شرقي اذعان کرد: متأسفانه شاهديم که رايزن‌هاي تجاري کشورمان در ساير کشورها حتي نمي‌توانند ابتدايي‌ترين اطلاعات تجاري را در اختيار تجار ايراني قرار دهند و اين موضوع نشان دهنده بي‌‌برنامگي دولت در اين زمينه است. وي افزود: مشخص است که رايزن‌ها هيچ برنامه مشخص و مدون از پيش تعيين شده‌اي براي بازاريابي بين المللي نداشته و نمي‌توانند آن طور که بايد و شايد به صادرات کشور کمک کنند. حسن‌زاده با اشاره به اين موضوع که در زمينه بازاريابي بين المللي هيچ اقدام شاخصي از سمت رايزن‌هاي بازرگاني ايران در خارج از کشور رخ نداده است، گفت: با تدوين برنامه‌اي در حوزه بازاريابي بين الملل، بدون شک مي‌توانيم محصولات ايراني را در بازارهاي جهاني بهتر از گذشته به نمايش گذاشته و قدم‌هاي مثبتي در حوزه توسعه صادرات کشور برداريم. بيشتربخوانيد:چرا استراتژي مشخصي در زمينه توليد و صادرات خدمات IT وجود ندارد؟

  • صادرات يک امر اتفاقي نيست

در ادامه گزارش محمدرضا مرتضوي رئيس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران و دبير خانه صنعت، معدن و تجارت ايران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزي گروه اقتصادي با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:‌ با وجود تمام سختي‌ها و مسائلي که در چند سال اخير در حوزه توليد و صادرات داشتيم، نااميد نشده‌ايم و با توجه به سابقه درخشان تاريخي کشور، مي‌توانيم در آينده به توسعه اقتصادي کشور بيش از پيش اميدوار باشيم. وي تأکيد کرد: کشور اکنون منتظر يک دوران آرامش براي قدم گذاشتن به مرحله توسعه يافتگي است. مرتضوي اذعان کرد: ‌در صورتي که بخواهيم صادرات کشور را توسعه دهيم بايد در ابتدا توانايي توليد کالا را داشته باشيم و بدون شک همه تلاش‌هاي صادراتي بايد منجر به سود شود. رئيس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران اظهار کرد:‌ زماني که مي‌خواهيم استراتژي خود را در زمينه صادرات تعريف کنيم نبايد اين اتفاق از سر هوس بيفتد، بلکه بايد قوانين صادرات در بخش‌هاي مختلف را به درستي شناخته و موقعيت خود را در حوزه جهاني به درستي رصد کنيم و پس از يافتن جايگاه واقعي، آن را بهبود ببخشيم.

وي با تأکيد بر اينکه صادرات يک امر اتفاقي نيست، گفت: براي توسعه بازارهاي صادراتي مي‌بايست مشتريان خود را به طور کامل بشناسيم و در طول زمان به آمادگي لازم در جهت توسعه صادرات دست يابيم.

مرتضوي تصريح کرد: نخستين قدم براي آمادگي ورود به حوزه صادرات، تأمين نياز داخلي و مازاد بر آن است يعني بازارهاي داخلي زماني که به انباشتگي و ثبات رسيد مي‌توانيم کالاهاي خود را به بازارهاي جهاني وارد کنيم. دبير خانه صنعت، معدن و تجارت ايران تصريح کرد: شناسايي بازار هدف يکي از مولفه‌هاي مهم براي صادر کنندگان است و پس از آن بازاريابي و تبليغ مي‌تواند کالاي ايراني را آن طور که شايسته آن است به بازارهاي جهاني معرفي کند. وي گفت: تغييرات مداوم و شرايط پر از نوسان اخير صادرکنندگان کشور را آزار داد ولي بايد بگوييم که ما مرعوب اين اتفاقات نخواهيم شد و ايران همچون درياي مواجي است که آينده روشني در پيش رو دارد.

  • تنها بنگاه‌هايي مي‌توانند از بحران‌ها عبور کنند که مزيت‌هاي خود را به درستي کشف کنند

در ادامه گزارش آرمان خالقي عضو هيئت مديره و قائم مقام دبير کل خانه صنعت، معدن و تجارت ايران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، معدن و تجارت گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: با سخت‌تر شدن شرايط اقتصادي کشور، بنگاه‌هاي اقتصادي ما با گرفتاري‌هاي بيشتري روبرو شده و رقابت به شدت سخت شده است.

وي با اشاره به شرايط تحريم و تورم بالا افزود: اين موضوعات بنگاه‌هاي اقتصادي و توليدي را به شدت درگير کرده است و موجب اختلال در تبادلات تجاري بين واحدهاي داخلي و شرکت‌هاي خارجي شده و موجب کاهش فعاليت‌هاي صادراتي شده است.

خالقي تصريح کرد: در شرايط کنوني تنها بنگاه‌هايي مي‌توانند سرپا مانده و از بحران‌ها عبور کنند که مزيت‌هاي خود را به درستي کشف کنند و با تلاش بيشتر از اين برهه‌ها عبور کنند. قائم مقام دبير کل خانه صنعت، معدن و تجارت ايران يادآوري کرد: اين اتفاق، در دوره قبلي تحريم‌ها اثبات شده و برخي شرکت‌ها در فضايي توانستند رشد کنند که مابقي توليد کنندگان و تجار تسليم شده و به سمت تعطيلي مي‌رفتند. وي ادامه داد: شرکت‌هاي موفق به دنبال رشد بوده و توانستند با بالا بردن قدرت ريسک پذيري خود در بازار دوام بياورند و پيشرفت کنند.

خالقي با اشاره به اهميت کار تيمي‌در بنگاه‌هاي توليدي گفت: اکنون نيز شرايط مشابهي در کشور ايجاد شده و با وجود حاکم شدن رکود تورمي‌بر اقتصاد کلان و خرد کشور، برخي از بنگاه‌هاي توليدي خود را‌ آماده تعطيلي مي‌کنند. قائم مقام دبير کل خانه صنعت، معدن و تجارت ايران به تجار و صاحبان بنگاه‌هاي اقتصادي توصيه کرد: در شرايط کنوني به دنبال راه‌هاي جديد و توسعه و رشد خود باشيد؛ در موضوع بازاريابي نوين و بحث مارکتينگ نگاه علمي‌در کشور وجود ندارد و بازاريابي را تنها با فروش معنا مي‌کنيم. وي با رد روش‌هاي بازاريابي قديمي‌که تنها شامل تبليغات و گفت‌وگوهاي رو‌در‌‌ رو بود، گفت: نبايد بازاريابي را به دايره خاصي از فعاليت‌ها محدود کرد زيرا با اين کار فاصله ما با شرکت‌هاي بزرگ دنيا هر روز بيشتر و بيشتر مي‌شود. خالقي اظهار کرد: در بين دو بنگاه که کيفيت توليد و قيمت‌شان برابر است، آن بنگاهي مي‌تواند موفق باشد که مزيت رقابتي در خود را تقويت کند.

قائم مقام دبير کل خانه صنعت، معدن و تجارت ايران تصريح کرد: مزيت رقابتي به اين معناست که بنگاه‌هاي اقتصادي تا چه حد مي‌توانند کالاي خود را به درستي در بازارهاي بين المللي مطرح و معرفي کنند و در رقابت‌هاي جهاني وارد شوند.

وي افزود: خانه صنعت، معدن ‌و تجارت ايران بحث فروش و بازاريابي را به عنوان يکي از اصول زنده نگه داشتن بخش توليد مي‌داند و در جهت تحقق شعار 16 ساله خود يعني توليد ملي، افتخار ملي به دنبال آن هستيم که از توليد داخل با تمام توان خود حمايت کنيم و يکي از پايه‌هاي اساسي اين امر داشتن بازاريابي موفق در جهان است.

خالقي تأکيد کرد: تلاش خود را مي‌کنيم تا بتوانيم در زمينه بازاريابي نوين اطلاعات و برنامه‌هاي مشخصي به صادر کنندگان و صاحبان بنگاه‌هاي اقتصادي در کشور بدهيم تا در آينده شاهد رشد و توسعه صادرات کشور باشيم.

خرید بلیط