با نیکی نصیریان که ناگهان بزرگ شد

شهروند| 10سال پیش تقریبا در چنین روزهایی تماشاگران تلویزیون که غروب‌هایشان را پای سریال بزنگاه رضا عطاران می‌گذراندند، عاشق دختربچه بامزه و خوش‌سروزبانی شده بودند که در آن سریال نقش درسا، دختر رضا عطاران را بازی می‌کرد. درسا یا همان‌ بازیگر کم‌سن‌وسالی که خیلی زود معلوم شد نامش نیکی نصیریان است، در آن سریال چنان درخشید که همگان حس کردند با استعدادی که دارد، در جوانی از ستارگان سینمای ایران خواهد شد. این روند اما 10‌سال طول کشید، که آن‌هم به دلیل شرایط سنی نیکی نصیریان بود. او در سریال بزنگاه بیش از 6-5سال نداشت و طبیعی بود که تا مدت‌ها جز نقش‌های مناسب سن‌وسالش جایی و امکانی برای ابراز وجود نخواهد یافت. در این 10‌سال او همان نقش دختربچه را در فیلم‌ها و سریال‌هایی چون تهران اپیزود داریوش مهرجویی، سرزمین کهن کمال تبریزی، خسته‌دلان سیروس الوند، مسافران رامبد جوان، زمین انسان‎ها ابوالحسن داوودی، و... ایفا کرده است. حالا 10‌سال از آن روزها گذشته و نیکی نصیریان یک‌بار دیگر توجه خانواده‌های ایرانی را به ‌خود جلب کرده است. این‌بار زمین بازی او سریال بانوی عمارت است. سریالی با ظاهر تاریخی که ملودرامی تاثیرگذار را روایت می‌کند. نیکی نصیریان در این سریال نقش دختری نوجوان به‌ نام آهو را دارد. دختری روستایی که آرزوهای دور و درازی در سر دارد. نقشی که خود نیکی نصیریان می‌گوید بسیار به خودش شباهت دارد. البته ظاهرا این نقش در ابتدا پررنگ‌تر هم بوده. نیکی نصیریان می‌گوید: «نقش بسیار مهمی بود، جالب این‌که نقش اصلی کار بود و حتی سریال هم آهو نام داشت. البته من خودم فیلمنامه را نخوانده بودم، اما به ‌هرحال در ادامه وقتی دیگر بازیگران هم انتخاب شدند، داستان عوض شد و نام مجموعه هم به بانوی عمارت تغییر کرد.» در لحن نیکی نصیریان نوعی ناراحتی و دلگیری از این تغییرات آشکار است. چنانکه به‌ نظر می‌رسد اگر از اول می‌دانست این اتفاق برای نقشش رخ خواهد داد، شاید در این کار حضور پیدا نمی‌کرد. او می‌گوید: «نه؛ این‌طور نیست. همین الان اگر دوباره این سریال پیشنهاد شود، حتی اگر بدانم نامش بانوی عمارت خواهد شد، باز هم در آن بازی می‌کنم. به هرحال داستان و سریال جذاب و متفاوتی است.»
 یعنی اصلا دلگیر نشدید از این تغییرات؟
دلگیر که چرا. بالاخره آدم دوست دارد نقشش پررنگ‌تر باشد دیگر، اما تا همین‌جا هم برای من خیلی خوب بوده.
 آیا از بازتاب‌های این کار راضی هستید؟
بازتابش بی‌نظیر بوده. یعنی استقبال مردم از این کار و البته نقش من بی‌نظیر بوده. خود من در این چند وقتی که بانوی عمارت پخش می‌شود، پیشنهادهای زیادی برای بازی داشتم.
 قبول‌شان کردید؟
نه. چون دیگر نمی‌خواهم از درسم عقب بیفتم.
 پس یعنی در بانوی عمارت بازی کردید، باعث شد که از درس عقب بیفتید. درست است؟
خب طبیعی است. بالاخره حدود 8-7ماه به مدرسه نرفتم، اما باید بگویم که در این مدت خیلی تلاش کردم به درس‌هایم هم برسم.
 این‌که می‌گویید این کار برایتان خوب بوده و پیشنهادهای زیادی بهتان شده؛ یعنی که در آینده شما را بیشتر در تلویزیون و سینما خواهیم دید؟
شاید. نمی‌دانم. حقیقتش من خیلی دوست دارم در آینده بازیگری را به‌عنوان شغل دومم ادامه بدهم.
 چرا شغل دوم؟ یعنی به چیز دیگری علاقه داری؟
بله؛ گفتم که من و آهو شبیه هم بودیم. یکی از این شباهت‌ها از این نظر بود که او هم مثل من می‌خواست پزشک شود. من در رشته تجربی درس می‌خوانم و می‌خواهم در رشته پزشکی یا داروسازی تحصیل کنم.
 اصلا می‌توانی بگویی چه شد در بانوی عمارت بازی کردی؟
مثل همه کارهای دیگر. یعنی دستیار کارگردان مرا به آقای  حمیدنژاد معرفی کرد و بعد هم ایشان در مورد نقش آهو با من حرف زد و من هم بدون این‌که فیلمنامه را بخوانم، در این کار بازی کردم.
 ظاهرا جزو بازیگران باسابقه کار حساب می‌شدید. نه؟
بله؛ و حتی به شوخی این‌جا هم می‌گویم که خانم پانته‌آ پناهی‌ها هم چند‌سال بعد از من کارشان را شروع کرده‌اند. یادم است وقتی در فیلم آقای تبریزی بازی می‌کردم، ایشان منشی صحنه بودند.
 خانم نصیریان؛ می‌توانی بگویی که کدام‌یک از کارهایت را بیشتر دوست داری؟
خب گفتنش خیلی سخت است. من تا همین یکی دو‌سال اخیر نقش بچه‌ها را بازی کرده‌ام و این تقریبا اولین نقش من است که در آن بچه نیستم. خب خودم هم بچه بودم و در هرکاری که بازی می‌کردم، آن را دوست داشتم.
 حالا چی؟
وقتی فکر می‌کنم، می‌بینم درسای سریال بزنگاه را بیشتر دوست دارم. این اولین بازی من بود و بیشتر از تمام کارهایم دیده شد. جالب این‌که خیلی‌ها حتی روزنامه‌ها فکر می‌کردند من بعد از 10‌سال دوباره دارم بازی می‌کنم و فکر می‌کردند در این 10‌سال دور از سینما و تلویزیون بودم.
خرید بلیط