توجیه وزارت بهداشت برای خروج از باشگاه‌های مثبت ایدز

گروه جامعه - چند روز پیش همزمان با روز جهانی مبارزه با ایدز اعلام شد وزارت بهداشت از طرح باشگاه‌های مثبت ایدز خارج می‌شود‌. همان موقع گمانه‌زنی بر این اساس بود که چون این وزارتخانه بودجه لازم را ندارد آن را به بهزیستی که خودش وضعیت نامناسبی دارد واگذار کرده است‌. «جهان‌صنعت» ظرف چند روز گذشته با عباسی رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی بارها تماس گرفته، اما متاسفانه او پاسخگوی ما در خصوص علت این مساله نبود‌. کمی پس از آن، سه‌شنبه رییس کمیته ایدز و معاون پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور به دلایل خروج وزارت بهداشت از این طرح پرداخته است‌.
او ابتدا به عدم تخصیص بودجه سازمان بهزیستی در برنامه مبارزه با ایدز بر اساس برنامه استراتژیک چهارم انتقاد کرد‌. بهزیستی همین حالا هم حمایت کاملی از کودکان کار و بی‌سرپرست ندارد، حالا بودجه برای مبارزه با ایدز هم اختصاص داده نمی‌شود و این جدیدترین مشکل در میان آسیب‌های جامعه و تنها حامی یعنی بهزیستی است‌. وزارت بهداشت هم از آن سو به دلیل نداشتن بودجه و ناکارآمدی مسوولان هر روز حمایت خود را از یکی از آسیب‌ها که نیاز به درمان تخصصی دارد حذف می‌کند و وظیفه خود را این‌گونه بر دوش دیگر سازمان‌های غیرمتولی می‌گذارد‌.
به گزارش ایسنا، فرید براتی‌سده در همایش روز جهانی ایدز یکی از مشکلات این بیماری را ناشی از ناشناختگی آن دانست و گفت: با اینکه سازمان بهزیستی متولی بیماری ایدز در کشور نیست، اما بر اساس برنامه استراتژیک چهارم قرار بود حمایت‌ها از کانال سازمان بهزیستی و با همکاری بخش غیردولتی ساماندهی و سیاستگذاری شود‌.
او با تاکید بر اینکه خدمات ارائه شده بیماران ایدز باید جامع باشد و این خدمات تنها شامل هزینه‌های آزمایش و درمان آنها نیست، اظهار کرد: قرار بود تا برنامه استراتژیک چهارم شامل فعالیت‌های فرهنگی نیز باشد، اما اصلی‌ترین مشکل برنامه این است که در آن دستگاه‌های اصلی متولی که باید برنامه‌ریزی کنند، هیچ‌کس نیست‌. برای مثال در برنامه گفته شده است که بهزیستی اعتبارش را بگیرد اما گفته نشده که باید اعتبارش را از کجا دریافت کند؟
براتی‌سده با بیان اینکه تا سال گذشته که سال سوم از برنامه استراتژیک چهارم در کشور بوده، میزان اعتبار پرداختی سازمان بهزیستی تنها سه میلیارد تومان بوده است، تصریح کرد: در طول هفته گذشته سازمان بهزیستی فعالیت‌های مختلفی را در سطح شهر در حوزه پیشگیری و آگاهی‌رسانی انجام داده است‌. برای مثال سمن‌های این سازمان در سطح شهر مشغول ارائه خدمات بودند اما این در حالی است که معاون فرهنگی شهرداری، گفته بود که اتوبوس‌های ایدز شهرداری در سطح شهر در حال فعالیت هستند و این اقدام سازمان بهزیستی به اسم شهرداری تمام شد‌.
او همچنین با بیان اینکه در جلسه‌ای از مسوولان وزارت بهداشت خواسته شد تا تکلیف باشگاه‌های مثبت ایدز را روشن کنند که این باشگاه‌ها در حوزه سازمان بهزیستی قرار دارند یا در حوزه این وزارتخانه هستند، توضیح داد: متوجه شدیم دلیل خروج وزارت بهداشت از طرح باشگاه‌های مثبت ایدز این بوده است که آنها بودجه‌ای در این حوزه نداشتند و به این علت حاضر شدند تا این برنامه را به سازمان بهزیستی واگذار کنند‌.
بر اساس برنامه استراتژیک چهارم امسال باید ۵۰ میلیارد تومان در حوزه ایدز به سازمان بهزیستی پرداخت می‌شد‌. این اعتبار در سال ۹۳ که در آن زمان خبری از وضعیت اقتصادی کنونی کشور، گرانی دلار، تورم و‌. ‌. ‌. نبود، نوشته شده است، اما تنها سه میلیارد تومان از این اعتبار به سازمان بهزیستی پرداخت شده و بر اساس رایزنی‌هایی که این سازمان انجام داده، قرار است این اعتبار تا 5/6 میلیارد تومان افزایش یابد‌. براتی سده با بیان اینکه سازمان بهزیستی به حدود ۴٣٠٠ مبتلا به ایدز خدمات ارائه می‌کند، گفت: گفته می‌شود که حدود ٢٠ هزار مبتلا به ایدز در کشور وجود دارد‌. اینکه حدود چهار تا پنج هزار نفر برای دریافت خدمات مراجعه کرده‌اند نشان می‌دهد این افراد حقیقتا نیازمندند و باید خود و خانواده‌هایشان را حمایت کنیم اما سازمان بهزیستی به معنای واقعی در تامین هزینه‌های این خدمات با مشکل مواجه است‌.
از آن سو گلاره مستشاری،کارشناس ارشد کاهش تقاضا و هماهنگ‌کننده برنامه کشوری ایدز دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل در ایران نیز با بیان اینکه وجود ویروس HIV در بدن به معنای بیماری ایدز نیست، گفت: بیماری ایدز در مراحل بعدی حضور این ویروس در بدن ایجاد می‌شود‌. هدف سازمان ملل برای مقابله با ویروس HIV این است که ۹۰ درصد کسانی که این ویروس را دارند، از وجود بیماری در بدنشان آگاه شوند و تست بدهند‌.
با وجود اینکه درمان HIV هزینه‌های بالایی دارد، اما خدمات مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری و درمان ایدز در کشور ما رایگان است‌.
مستشاری تاکید کرد:وقتی درباره پیشگیری از ایدز صحبت می‌کنیم به عبارت دیگر درباره رفتار حرف می‌زنیم و برای تغییر رفتار باید تغییر نگرش‌ها و باورها اتفاق بیفتد‌.
اسحاق ابراهیمی، معاون اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها با بیان اینکه در فصول سرد، در برخی از استان‌ها مواردی وجود دارد که فرد کارتن‌خواب و بی‌سرپناه با تکه‌ای مواد یا‌. ‌. ‌. جلوی مامور خودش را تسلیم می‌کند تا از سرپناه زندان،غذا و خدمات بهره‌مند شود گفت: قصد ندارم با ارائه آمار خدمات ارائه شده در زندان‌ها، تبلیغی برای این موضوع داشته باشم، چراکه زندان حتی اگر فضای طلایی باشد، محل زندگی شایسته انسان‌ها نیست‌. او با بیان اینکه زندان‌ها با همکاری سمن‌ها و به ویژه انجمن معتادان گمنام خدمات زیادی را در درمان اعتیاد و پیشگیری از شیوع ایدز ارائه می‌دهد،بیان کرده:مجموعه این خدمات به این منجر شد که شیوع HIV از 8/3 به زیر 1/0 درصد برسد‌. به ویژه که این توفیقات در سایه بی‌مهری بزرگی حاصل شده که از جانب برخی از دولتمردان آن را دیدیم‌. معاون اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها با بیان اینکه خدمات در زندان‌ها ارائه می‌شود، اما خطراتی نیز در این فضا وجود دارد گفت: خدمات ارائه شده در زندان‌ها به اواسط دهه ۷۰ برمی‌گردد‌. آن زمان از سوی رییس وقت قوه قضاییه دستوری صادر شد تا ادارات کل زندان‌های سراسر کشور زندانیان شرور را در اردوگاهی در کویر آب حیات کرمان جمع‌آوری کنند‌. روسای زندان‌ها نیز این کار را انجام دادند اما چند سال بعد که تازه بحث ایدز در کشور رونق گرفت و ما همچنان در مرحله انکار بودیم، یک پزشک که برای گذراندن طرح به زندان آب حیات کرمان رفته بود با بیماری روبه‌رو شد که تمام علائم مربوط به ایدز را به همراه داشت و بعد از تایید نمونه‌گیری مشخص شد که ناقل این بیماری است‌.
وی با بیان اینکه با فشار وزارت بهداشت، رسانه‌ها و افکار عمومی، سازمان زندان‌ها دیدگاهش در مورد ایدز را تغییر داد تصریح کرد: از زمان آقای شاهرودی بود که زمینه برای ارائه خدمات به زندان‌ها فراهم شده است‌.
داریوش بیات‌نژاد، مدیرکل بهزیستی استان تهران نیز با بیان اینکه نگاهی که در سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت نسبت به بیماری ایدز وجود دارد،نگاهی معیوب است گفت: اساسی‌ترین اقدام تغییر نگرش و کار فرهنگی است‌. در واقع این افراد بخشی از جامعه و اعضای خانواده ما هستند‌. بخشی از این تقصیر به دلیل عدم آگاهی است‌.
مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه در کنار اقدامات تخصصی در خصوص درمان و پیشگیری از ایدز باید کار فرهنگی و تغییر نگرش نیز به طور جدی در همه دستگاه‌ها دنبال شود، اظهار کرد: تمام ارکان حاکمیت، انجمن‌ها و گروه‌های اجتماعی و علمی که نسبت به همنوع‌شان احساس مسوولیت دارند باید کنار هم
قرار بگیرند‌.
بیات‌نژاد مهم‌ترین مشکل این بیماران را انگ اجتماعی، اشتغال و هزینه‌های درمان دانست و گفت: این مشکلات باید با فرهنگ‌سازی حل شود‌. از وزارت کشور و وزارت تعاون می‌خواهم همان‌طور که برای سالمندان، افراد معلول، افراد بی‌سرپرست و‌.‌.‌. حمایت‌هایی را در نظر می‌گیرند، برای مبتلایان به ایدز نیز بسته‌های حمایتی در نظر گیرند‌.
خرید بلیط