تغییر وعده‌های مکرر درباره فیلتر هاتگرام و تلگرام طلایی

نزدیک به هفت ماه از بسته شدن تلگرام می‌گذرد اما در این مدت برخی نسخه‌های مشابه آن مانند «تلگرام طلایی» و «هاتگرام» همچنان به فعالیت خود ادامه دادند و در حال حاضر هم ظاهرا قرار نیست فعالیت آنها به اتمام برسد.
ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در مرداد امسال گفته بود: «ما از ابتدا در سیاست‌های خروج از انحصار تلگرام، دوران گذاری را برای فعالیت نسخه‌های فارسی این شبکه در کشور قائل شدیم و پذیرفتیم که شبکه‌های هاتگرام و تلگرام طلایی بدون فیلتر چند ماهی در کشور فعال باشند اما آخرین مهلتی که به اینها داده‌ایم، ۱۵ شهریور ماه است و این شبکه‌ها باید تا این تاریخ به پیام‌رسان صددرصد بومی تبدیل شوند.»
با اتمام مهلت قانونی اعلام شده توسط این مقام مسئول، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه این نسخه‌های جایگزین همچنان می‌توانند تا پایان آذر ماه به کار خود ادامه دهند و بعد از آن اگر کاملا بومی نشوند آنها نیز مسدود خواهند شد.
بر همین اساس، انتظار می رفت با وجود تعویق در وعده مسدودسازی این دو نسخه تلگرام، در پایان آذرماه شاهد مسدودسازی و یا بومی‌سازی آنها باشیم ولی ظاهرا باز هم خبری از این موضوع نیست...
فیروزآبادی روز گذشته در جمع خبرنگاران در توضیح مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره مقررات فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی اظهار داشت: طبق این سند پیام‌رسان‌های خارجی دارای بیش از یک میلیون کاربر باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشند زیرا همچنان که پیام‌رسان‌ها در اروپا حق ندارند اطلاعات مردم اروپا را خارج کنند در ایران نیز نباید اطلاعات اجتماعی، اقتصادی و خصوصی مردم را از کشور خارج کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس، وی در پاسخ به این سؤال که آیا با این تعریف فعالیت اینستاگرام در کشور غیرقانونی است، گفت: سیاست را توضیح دادم اینکه اجرا در چه مرحله‌ای باشد، متفاوت است اما طبق این سند اینستاگرام در داخل کشور نماینده پاسخگو داشته باشد و اطلاعات شهروندان را خارج نکند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی گفت: معتقدیم پلتفرم‌های اطلاعاتی، رسانه‌ای، بهداشتی، آموزشی، تجاری و پولی و بانکی باید در کشور بومی شوند (و) پلتفرم رسانه‌ای که شامل پیام‌رسان نیز می‌شود اکنون در کشور 50 میلیون کاربر دارد و امیدواریم تا سال آینده در زمینه بومی‌سازی این پلتفرم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.
فیروزآبادی اضافه کرد: برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی هاتگرام و طلاگرام، دوره گذار پیش‌بینی و به آنها مهلت داده شد تا به خودکفایی برسند که این سیاست در صنعت مونتاژ حاکم است و بعد از تاریخ اعلام شده سیاست‌های حمایتی‌مان را قطع خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سؤال که اگر هاتگرام و طلاگرام پس از پایان مهلت داده شده در پایان آذر ماه به استقلال از تلگرام نرسند آیا فیلتر خواهند شد، گفت: این پیام‌رسان‌ها مسدود نمی‌شوند بلکه باید بتوانند مستقل از تلگرام به فعالیت خود ادامه
دهند.
خرید بلیط