روزنامه جهان صنعت
1396/01/31

واعظی‌آشتیانی:

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: آن بخش از اصولگرایان که می‌خواهند حامی روحانی در انتخابات باشند، باید بررسی کنند که آیا عملکرد دولت روحانی از نظر مردم قابل قبول بوده است؟
امیررضا واعظی‌آشتیانی درباره تلاش عده‌ای از اصولگرایان برای تشکیل ستاد اصولگرایان حامی دولت اظهار کرد: این تصمیم بستگی به نوع نگاه به عملکرد دولت دارد و اینکه آیا عملکرد دولت یازدهم از نظر کارشناسان و افکار عمومی قابل دفاع است یا خیر. به هر حال کارشناسان دیدگاه‌های خود را درباره دیدگاه‌های دولت اعلام کرده و مردم هم این عملکردها را رصد می‌کنند.
وی افزود: هر گروهی بخواهد از عملکرد روحانی دفاع کند، باید نگاه جامعی هم به مردم داشته باشد. اگر مردم به عملکرد دولت اقبال نشان می‌دهند، منطق اقتضا می‌کند از روحانی دفاع کنند. البته حمایت اصولگرایان از روحانی را بعید می‌دانم ولی نشدنی هم نیست.
این فعال سیاسی درباره اینکه در انتخابات مجلس در سال ۹۴ بخشی از اصولگرایان با اصلاح‌طلبان و حامیان دولت ائتلاف کردند، تصریح کرد: آن انتخاب هم در انتخابات مجلس غیرقابل پیش‌بینی بود. البته رفتار سیاسی و انتخاباتی مردم ایران هم قابل پیش‌بینی نیست. کسی فکر نمی‌کرد خاتمی، احمدی‌نژاد یا روحانی رییس‌جمهور شوند یا همه اعضای لیست ۳۰ نفره امید در تهران به مجلس راه یابند. زمانی این رفتار قابل پیش‌بینی است که تحزب شکل ساختارمند و برنامه‌محور به خود گیرد.
این عضو حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به اینکه آیا به عنوان یک اصولگرا حاضرید از روحانی در انتخابات حمایت کنید، گفت: اگر بخواهم از کسی حمایت کنم، به کارایی و عملکرد گفتمانی توجه زیادی می‌کنم و این مسایل برایم مهم است. باید ببینم دولت در زمینه دغدغه اصلی کشور یعنی تولید و اشتغال چه کرده است. اگر ببینم در این زمینه اتفاقات خوبی رخ نداده، از کسی حمایت نمی‌کنم اما اگر مردم و کارشناسان نسبت به عملکرد دولت اقناع شده‌اند من هم حمایت می‌کنم. البته در این زمینه انتقاداتی هم به دولت وارد است که دولت بین پاسخگویی به منتقدان و تخریبگران فرقی قائل نشده و منتقد دلسوز و غیردلسوز را با یک تازیانه زده است. این عملکرد در تصمیم‌گیری من هم تاثیرگذار است.
واعظی‌آشتیانی همچنین درباره تصمیم موتلفه در انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: موتلفه کاندیدای مستقل خود را دارد و آقای میرسلیم و بزرگان این حزب بارها اعلام کرده‌اند که تا انتها در صحنه انتخابات باقی می‌مانند. موتلفه جزو جمنا نیست و آقای حبیبی به عنوان یک شخصیت حقیقی در این مجموعه حضور دارد. تا این لحظه هم موتلفه عنوان نکرده که قصد پیوستن به جمنا را دارد اما همانند بقیه تشکل‌های اصولگرا برای جمنا احترام قائل است.
وی در پاسخ به پرسش ایسنا که تعدد کاندیداهای اصولگرایان چه پیامدی دارد، گفت: قطعا اصولگرایان انرژی نهایی خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ گذاشته‌اند و منطق هم ندارد که تمام انرژی خود را در مقطع فعلی مصرف کند. معتقدم انصراف جلیلی اقدام هوشمندانه‌ای بود و می‌تواند در قوام سیاسی وی تاثیر مثبتی داشته باشد. این اقدام همچنین به اصولگرایانی که می‌خواهند در صحنه انتخابات باشند، کمک کرد. واعظی‌آشتیانی در پایان تصریح کرد: اگر کار به دور دوم بکشد، روحانی بازنده خواهد بود.