روزنامه جهان صنعت
1396/01/31

تخصیص ۱۰۰۰میلیارد تومان از منابع بانک مسکن به وام نوسازی و بهسازی در سال 96؛

گروه مسکن- لایحه بودجه سال 96 دارای ویژگی‌هایی است که در بازار بدهی کشور کمتر دیده شده است. دولت بر اساس یکی از سیاست‌های اصلی خود در «خروج غیر‌تورمی از رکود» جایگاه خاصی برای توسعه تسهیلات قائل شده است. با وجود اینکه در مدت فعالیت دولت یازدهم قیمت نفت تا بشکه‌ای 35 دلار هم پایین آمد اما توسعه بازار بدهی به میزان قابل قبولی پیگیری شد. بر اساس لایحه بودجه 96 دولت پنج هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی را برای پرداخت اصل و سود اوراق سررسید شده منتشر می‌کند. با این حساب دولت بدهی‌های خود را پرداخت می‌کند و از طرف دیگر قدرت خزانه برای پرداخت تسهیلات نیز افزایش خواهد یافت. بازار مسکن که یکی از اصلی‌ترین هدفگذاری‌های دولت برای پرداخت تسهیلات است نیز امسال از این تسهیلات به میزان زیادی بهره‌مند خواهد شد.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی از اختصاص ۹ ردیف اعتباری به حوزه نوسازی و بهسازی شهری در بودجه سال ۹۶ خبر داده و گفته که تا‌کنون ۱۴۰ میلیارد تومان از این مبلغ به صورت نقدی و اسناد خزانه اسلامی محقق شده است. محمدسعید ایزدی، معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در خصوص بحث اعتبارات و مسایل بودجه‌ای حوزه فعالیت‌های عمران و بهسازی در کشور می‌گوید: با وجود محدودیت‌هایی که دولت طی یک سال گذشته در تامین منابع مالی پروژه‌های عمرانی در بر داشت موفق شدیم سکونتگاه‌های غیر‌رسمی و حاشیه‌نشین‌ها، امر بهسازی و نوسازی شهری را در اولویت قرار داده و منابع قابل توجهی را در ردیف‌های پیش‌بینی شده برای سال ۹۶ به خود اختصاص دهیم.
ایزدی در ادامه تعریف ردیف‌های مشخص در بودجه سال‌های ۹۵ و ۹۶ برای این امر را یکی از اقدامات بسیار خوب انجام شده در این حوزه دانست و گفته است: با توجه به این اقدامات ردیف اختصاصی برای نوسازی شهرهای مشهد، قم، شیراز و چند شهر استان سیستان‌و‌بلوچستان در نظر گرفته شده و از سویی دیگر ردیفی تحت عنوان ساماندهی حاشیه شهرها، بهسازی بافت‌های ناکارآمد و مطالعات و تهیه طرح برای محدوده‌های هدف نیز مدنظر قرار گرفته شده است.معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی مجموع ۹ ردیف اعتباری اختصاص یافته به این بخش را ۶۳۹ میلیارد تومان اعلام کرده و می‌گوید: تا‌کنون ۱۴۰ میلیارد تومان از این مبلغ به صورت نقدی و اسناد خزانه اسلامی محقق شده است.مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در ادامه با بیان اینکه امیدواریم منابعی که در اختیار گذاشته شده است بتواند به شکل اهرمی منابع گسترده‌تری را از طریق جذب منابع شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی حداقل تا سه برابر افزایش دهد، می‌گوید: بدون شک این اقدام می‌تواند در جهت نوسازی و بهسازی محلات هدف تاثیرگذار بوده و طی این مسیر را تسهیل کند.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی درخصوص مفهوم نهاد توسعه‌گر و چگونگی استفاده از آن در این حوزه معتقد است دستورالعمل نحوه فعالیت این نهاد در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تسهیل شده و در حال حاضر تلاش داریم ابعاد مختلف آن را اجرایی کنیم، با هماهنگی که به عمل آمد اولین پایلوت این پروژه را بعد از تجربه تهران، قرار است در سایر شهرهای کشور اجرایی کنیم.
این مقام مسوول در ادامه سخنان خود با تاکید براین نکته که تاکنون در مورد دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی مشکلی نبوده و بیشتر بحث‌ها در رابطه با یارانه سود مطرح شده است، می‌گوید: از آنجایی که مصوبه قبلی دولت در مورد اعطای تسهیلات نوسازی به مالکان و متقاضیان، دارای مشکلاتی بود، مدل جدیدی را درخصوص بحث یارانه پیشنهاد کردیم که در قانون بودجه سال ۹۶ به آن اشاره شده است.
او معتقد است در قانون بودجه سال‌جاری تخصیص یک هزار میلیارد تومان از منابع در اختیار بانک مسکن برای اعطای تسهیلات نوسازی و بهسازی در نظر گرفته شده است که قرار است بانک نیز این رقم را به چهار هزار میلیارد تومان افزایش دهد، براین اساس بانک مسکن در مجموع می‌تواند تسهیلاتی را با نرخ سود ۱۲ درصد در اختیار متقاضیان قرار دهد.
معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی در ادامه با تاکید براینکه با اجرای این مدل دیگر احتیاجی به دریافت یارانه سود نخواهد بود، می‌گوید: امید داریم این اقدام تحرک لازم در فرآیند نوسازی را در کشور ایجاد کند. ایزدی همچنین افزود: در این راستا همچنین با هدف جلوگیری از بوروکراسی اداری سامانه‌ای جهت ثبت‌نام متقاضیان طراحی شده که افراد ضمن کسب نام‌نویسی در این سامانه و کسب شرایط لازم می‌توانند برای دریافت وام به بانک مراجعه کنند.