روزنامه ایران
1396/01/31

روحانی در مناطق سیلزده آذربایجان شرقی

رئیس جمهوری در بازدید از مناطق سیلزده آذربایجان شرقی دستور داد
ارائه کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان‌قیمت به سیلزدگان


رئیس جمهوری روز گذشته به منظور بررسی آخرین وضعیت سیلزدگان آذربایجان شرقی، به این استان سفر کرد و از نزدیک در جریان مشکلات سیلزدگان و نیازهای آنان قرار گرفت. حجت‌الاسلام حسن روحانی، علاوه بر بازدید از مناطق و چند روستای سیلزده این استان، از نزدیک و در فضایی صمیمی با مردم این مناطق گفت‌وگو کرد و درددل‌های آنان را شنید. رئیس جمهوری ضمن دلداری به آسیب‌دیدگان و کسانی که عزیزان خود را در این حادثه غمبار از دست دادند، بر عزم جدی دولت تدبیر و امید برای کمک به مردم این روستا و سایر مناطق سیلزده در کشور تأکید کرد. در خلال بازدیدها، روحانی خطاب به مقام‌های کشوری و استانی دستورات لازم را برای رفع نیازهای کوتاه مدت و بلندمدت آنان صادر کرد. روستای چنار، منطقه غله زار، مهماندار و روستای دیوج حسن‌بیگ، از جمله مناطقی بودند که رئیس جمهوری روز گذشته از آنها بازدید کرد و درددل‌های مردم را شنید.
 تشریح اهداف سفر
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی در بدو ورود به تبریز، ضمن تسلیت به داغداران حادثه سیل آذربایجان، تأکید کرد که دولت یازدهم با همه توان خود برای کمک و رفع مشکلات حادثه‌دیدگان تلاش خواهد کرد. وی با بیان اینکه از همان لحظات آغاز این حادثه ناگوار، ضمن پیگیری اقدامات انجام شده از طریق استاندار و فرستادن وزیر نیرو به منطقه، در دولت نیز بررسی‌ها و اقدامات خوبی برای کمک به مردم این استان انجام شد، خاطرنشان کرد کرد: ضرورت داشت برای بررسی، اقدامات و انجام کارهای تکمیلی به منظور رفع مشکلات کمک‌های بلاعوض و تسهیلات کم‌بهره، به این استان سفر کنیم. روز گذشته نیز اعتبارات لازم برای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل از سوی خزانه تخصیص داده شد.
دولت در کنار مردم خواهد بود
رئیس جمهوری در جمع مردم روستای چنار در استان آذربایجان شرقی، اعلام کرد که دولت با همه توان در کنار مردم استان‌های سیلزده خواهد بود و با ارائه کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان‌قیمت، به یاری آنان می شتابد و عصر چهارشنبه (دیروز) نیز با تشکیل جلسه ستاد بحران در استانداری آذربایجان شرقی بار دیگر حوادث اخیر بررسی و تصمیمات لازم برای جبران سریع خسارات اتخاذ خواهد شد.
وی ضمن تسلیت از دست دادن تعدادی از هموطنان‌مان به اهالی این روستا در حادثه سیل، گفت: این حادثه‌ای که در روستای چنار، منطقه آذرشهر  و در آذربایجان غربی، اردبیل و کردستان پیش آمد، همه ملت ایران را غمزده و ناراحت کرد.
رئیس جمهوری افزود: عزیزانی که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند، نه تنها عزیزان شما بلکه برادران و خواهران همه ما بودند.
رئیس شورای اقتصاد با اشاره به اینکه مردم روستای چنار  طی روزهای اخیر با حوادث بسیار سختی از جمله از دست دادن 20 نفر از عزیزان‌شان مواجه شدند که بسیار تکان‌دهنده است، بویژه آنکه هنوز دو نفر از حادثه‌دیدگان مفقود هستند، اظهارکرد: دولت همه توان و تلاش خود را برای بازسازی منازلی که دچار تخریب کامل شده یا آسیب دیده به کار خواهد گرفت و در این راستا کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان‌قیمت ارائه خواهد داد و اجازه نمی‌دهد سختی و مشکلات شما برای بلندمدت ادامه داشته باشد. وی ادامه داد: دولت در بلندمدت برای این گونه روستاهایی که منازل مردم در مسیر رودخانه‌ها و در خطر سیل قرار دارد، تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد، چرا که باید در این راستا مراقبت‌های لازم انجام گرفته و احتیاط کنیم. روحانی با تجلیل از صبر، مقاومت، بردباری و همدلی مردم روستای چنار در برابر این حادثه، افزود: دولت برای کمک به همه آسیب‌دیدگان تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و روز گذشته به خزانه اعلام شد تا برای کمک به مردم در این مناطق اقدامات لازم را انجام دهد. رئیس جمهوری تأکید کرد: اینکه مردم احساس کنند اگر مشکل و حادثه‌ای پیش می‌آید همه مسئولان در کنار آنان هستند، بسیار حائز اهمیت است و باید بدانیم که همه مسئولان از عالی‌ترین مقام یعنی رهبر معظم انقلاب، دولت، نمایندگان، وزرا، استانداران و سایر مسئولان در کنار شما بوده و هستند.
قدردانی روحانی از نهادهای امدادگر
روحانی با قدردانی از تلاش‌های هلال احمر، وزارت بهداشت و درمان و نیروهای مسلح اعم از سپاه، بسیج و ارتش که در کنار مردم بوده و به آنها کمک کرده‌اند، گفت: ما نباید یکدیگر را در روزهای سخت، فراموش کنیم، دولت با همه توان در کنار شما خواهد بود و امروز در استانداری آذربایجان شرقی نیز  با تشکیل جلسه ستاد بحران، حوادث اخیر بار دیگر بررسی و تصمیمات لازم برای جبران سریع خسارات اتخاذ خواهد شد.  رئیس جمهوری افزود: از همه مسئولان که از ابتدا در کنار مردم بوده و آلام آنان را رفع کردند، و ازهمه بخش‌های امدادی، درمانی و انتظامی قدردانی می‌کنم و از مسئولان می‌خواهم برای یافتن باقیمانده مفقودان در چنار و آذرشهر و سایر مناطق، بیش از پیش تلاش کنند و نیز برای ساختن خانه‌هایی که آسیب دیده و یا به طور کامل از بین رفته‌اند، تلاش لازم را انجام دهند. وی خاطرنشان کرد: به وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن دستور می‌دهم که عملیات ساخت و بازسازی، خانه‌های مردم را در مناطق آسیب دیده از امروز آغاز کند. روحانی تأکید کرد: مردم بدانند که دولت در کنار آنان است و به آنان دست مریزاد می‌گویم که توانستند یکدیگر را یاری کرده و به وظایف دینی و اخلاقی خود عمل کرده و با تعاون در کنار یکدیگر باشند.