وزیر امور خارجه: لازمه گفتگو با آمریکا اتخاذ رویکرد جدید از جانب واشنگتن است

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با روزنامه آمریکایی «یو اس‌ای تودی»، لازمه گفتگو با آمریکا را اتخاذ رویکرد جدید از جانب واشنگتن و احترام متقابل دانست.
تارنمای "یو اس‌ای تودی" دیروز بخش‌هایی از فیلم مصاحبه اختصاصی خبرنگار اعزامی خود به تهران با دکتر محمد جواد ظریف درباره خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای (برجام) و اعمال تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا را منتشر کرد.
ظریف به خبرنگار "یو اس‌ای تودی" گفت: گرچه " اعتماد متقابل " پیش شرط مذاکره نیست ولی " احترام متقابل " پیش شرط مذاکره است. ما به توافقنامه‌ای با آمریکا دست یافتیم که دو صفحه‌ای نبود (اشاره به توافق هسته‌ای اخیر آمریکا و کره شمالی) و 150 صفحه داشت اما آمریکا تصمیم گرفت که از آن خارج شود. تقصیر ما نبود که آمریکا طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست. این مشکلی است که جامعه جهانی با آن مواجه است.
ظریف: فکر می‌کنم می‌توانیم نمونه متفاوتی ساخته و گذشته را کنار بگذاریم. متاسفانه این دولت (ترامپ) ثابت کرد که این کار غیرممکن است.
خبرنگار "یو اس‌ای تو دی" پرسید راهی برای عبور از این بن بست وجود ندارد؟ به گفته خودتان شما دولتی را می‌خواهید که رویکردی متفاوت داشته باشد.
ظریف در جواب گفت: ما به رویکردی متفاوت نیاز داریم نه دولتی که رویکردی متفاوت داشته باشد. معتقدم که انسان می‌تواند تغییر کند. این دولت نیز می‌تواند رویکردی متفاوت داشته باشد.
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این پرسش که آیا می‌خواهید به انتظار پایان دولت ترامپ بنشینید؟ اظهار داشت: می‌خواهیم در انتظار پایان این رویکرد باشیم. دولت ترامپ می‌تواند رویکرد خود را تغییر دهد. ما در امور داخلی آمریکا دخالت نمی‌کنیم. تصمیم با آمریکائیها است که چه کسی را به ریاست جمهوری انتخاب کنند. ما می‌خواهیم شاهد یک رویکرد متفاوت باشیم. اهمیتی نمی‌دهیم که چه کسی آن را هدایت کند.
خبرنگار روزنامه آمریکایی "یو اس‌ای تو دی" پرسید: اگر رئیس جمهوری جدیدی بر سر کار آید، آیا ایران تمایل به گفت‌و‌گو دارد؟ که وزیر خارجه در جواب گفت: اگر رویکرد جدیدی وجود داشته باشد.
روزنامه آمریکایی مدعی شد گفته‌های ظریف نشانه آمادگی برای ارتباط دوباره با آمریکا و گفت‌و‌گو بر سر یک توافق جدید است به شرط آنکه به اندازه کافی "زیربنای گفت‌و‌گوی ثمربخش" وجود داشته باشد.
سایر اخبار این روزنامه
بیانیه مشترک اتحادیه اروپا در واکنش به از سر گیری تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران از شرکت‌های اروپایی دارای روابط و معاملات تجاری مشروع با تهران حفاظت می‌کنیم با ارسال نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل ایران خواستار مقابله جهانی با تحریم‌های یکجانبه آمریکا شد دکتر ظریف در مجلس اعلام کرد آمریکا مجبور شد از ادعاهایش در مورد تحریم ایران عقب‌نشینی کند یونیسف: یمن به جهنمی برای کودکان تبدیل شده است رئیس‌جمهور در دیدار معاونین و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی: ترامپ را هم مثل صدام شکست می دهیم واکنش اخلاق مدارانه حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی به نامه آیت‌الله محمد یزدی بسته‌های حمایتی شکاف میان درآمد و هزینه را پر می‌کند؟ دهن‌کجی دلارهای میدان فردوسی به تحریم‌های ترامپ وزیر اقتصاد: ابزار‌های کافی را برای عبور از شرایط فعلی داریم تهران، شهر همزیستی ادیان مروری بر تاریخچه چهارراه ادیان تهران و زندگی مردم یک محله با ادیان مختلف
خرید بلیط