پیروزی حقوقی دیگر ایران در برابر آمریکا

آفتاب یزد- گروه سیاسی : بعد از موفقیت ایران در دادگاه لاهه، پیرامون شکایت ایران از آمریکا درباره خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، که در آن دادگاه ضمن رد ادعای طرف آمریکایی مبنی براینکه این دادگاه صلاحیت اظهارنظر پیرامون این شکایت را ندارد و اعلام رای به سود ایران مبنی براینکه آمریکا باید هرگونه اقدامی که در تحریم‌ها جلو فرستاده شدن کالاهای بشردوستانه و حیاتی به ایران را می‌گیرد توانست در جامعه جهانی از خود چهره‌ای پیروزمندانه و قانونمند را در مقابل آمریکا به دست آورد تا ازاین طریق وجاهات بیشتری برای ادامه دادن برجام با اروپایی‌ها را به دست آورد اکنون خبر می‌رسد ایران موفق شده تا دومین پیروزی حقوقی خود در برابر آمریکا را نیز به دست آورد.
رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری روز گذشته گفت: دادگاه استیناف رم درخواست حدود ۵ میلیارد دلاری عده‌ای از شاکیان آمریکایی را برای توقیف اموال بانک مرکزی رد کرد.
محسن محبی افزود: به دنبال تلاش مستمر مر‌کز و وکلای بانک مرکزی در ایتالیا دستور توقیف اموال بانک مرکزی در ایتالیا لغو شد.
وی تاکید کرد: رای دادگاه آمریکا هنوز در ایتالیا شناسایی نشده اما دادگاه رم در ایتالیا در ژوئن ۲۰۱۸ صرفا با درخواست خواهان‌های آمریکایی و بر اساس قوانین ایتالیا دستوری برای تامین خواسته صادر کرده بود و کلیه اموال بانک مرکزی را موقتا توقیف کرده بود. این در حالی است که هم‌اکنون ایران شکایت ایران علیه آمریکا را در اعتراض به توقیف اموال و دارایی‌های بانک مرکزی توسط دولت واشنگتن نیز دنبال می‌کند.
تیم حقوقی ایران در دادگاه لاهه استدلال‌های آمریکا در مخالفت با شکایت ایران علیه این کشور در اعتراض به توقیف اموال و دارایی‌های بانک مرکزی توسط دولت واشنگتن را رد کرد.
به گزارش ایسنا،، تیم حقوقی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه (دیروز) در جلسه استماع دیوان بین‌المللی دادگستری (دادگاه لاهه) تلاش کرد استدلال‌های طرف آمریکایی در مخالفت با شکایت ایران علیه این کشور را رد کند.
محسن محبی سرپرست تیم حقوقی ایران در این دادگاه در اظهارات آغازین خود با اشاره به محدودیت‌هایی که آمریکا علیه شرکت‌ها و نهادهای ایرانی به ویژه بانک مرکزی وضع کرده است، تاکید کرد: آنچه ما در هفته جاری در این دادگاه درباره آن بحث کردیم، مربوط به تحریم‌های مرتبط هسته‌ای واشنگتن علیه تهران نیست، بلکه در ارتباط با اقدامات بخش‌های مختلف دولت آمریکا از طریق ابزارهای قانونی و به ویژه سیستم قضایی است.
همچنین یکی دیگر از اعضای تیم حقوقی ایران در دفاع از شکایت این کشور از آمریکا تلاش‌های واشنگتن برای توجیه اقدامات خود علیه افراد و نهادهای ایرانی را رد کرد، اقداماتی که آمریکا با ادعای حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی و دست داشتن در حملات تروریستی علیه این کشور اعمال کرده است.
بنابراین گزارش، وکلای آمریکا در جلسه استماع روز دوشنبه که در آن این کشور در دو نوبت صبح و عصر ادله خود را در مخالفت با شکایت ایران ارائه کردند، به تکرار ادعاهای واهی و بی‌اساس این کشور علیه ایران پرداختند و با ادعای اینکه جمهوری اسلامی در حملات تروریستی علیه شهروندان آمریکایی در سال‌های گذشته دست داشته است، باید برای این اقدامات خود مسئول دانسته شود. آن‌ها همچنین تصریح کردند که طبق قوانین آمریکا به خانواده‌های قربانیان تروریسم اجازه طرح دعوی علیه عاملان این حملات را می‌دهد ایران باید به بازماندگان و خانواده‌های قربانیان حمله به مقر تفنگداران نیروی دریایی آمریکا در بیروت غرامت پرداخت کند.
بررسی شکایت ایران در رابطه با توقیف اموال و دارایی‌ها و وضع محدودیت‌های غیرقانونی علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دیگر شرکت‌های ایرانی علیه دولت آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) واقع در کاخ صلح شهر لاهه از روز دوشنبه (۱۶ مهرماه) آغاز شد و تا جمعه (۲۰ مهرماه) ادامه دارد. روز (سه‌شنبه) نیز دفاعیات ایران در دو نوبت صبح و عصر استماع می‌شود.
همچنین فردا و پس فردا نیز طرفین در دو جلسه جداگانه که تنها در نوبت عصر برگزار می‌شود، مجددا دیدگاه‌های شفاهی خود را مطرح خواهند کرد.
خرید بلیط