کودک سرطانی «فرمول یک» و نامه جنجالی محک

روابط عمومی موسسه خیریه محک در واکنش به برخی اخبار منتشر شده مربوط به علی ولی‌خانی کودک بیماری که حضور پدرش در برنامه «فرمول یک» و گلایه از هزینه‌های دارو و درمان فرزندش حاشیه‌ساز شد، توضیحاتی را ارائه و از بهبود و قطع درمان کودک مذکور در تیر ماه ۱۳۹۵ و ادامه چکاپ و آزمایش‌های دوره‌ای وی تاکنون، خبر داد.
به گزارش ایسنا، روابط عمومی محک در اطلاعیه‌ای ضمن اعلام نبود امکان پذیرش پول‌های جمع‌آوری شده در برنامه «فرمول یک» برای کمک به این کودک و انتقال آن به حساب موسسه محک، آورده است: «این فرزند محک از مرداد سال ۱۳۹۴ مبتلا به بیماری لنفوم هوچکین (یکی از انواع سرطان‌های غدد لنفاوی) بوده و از همان تاریخ با ضریب حمایت100 درصد تحت حمایت محک قرار گرفته است. مندرجات و مستندات پرونده ایشان حاکی از آن است که خوشبختانه این فرزند عزیز محک در سایه حمایت‌های بی‌دریغ و بی‌کران مردم نیکوکار سرزمین‌مان در تیر ماه سال ۱۳۹۵ از چنگال بیماری رهایی یافته و به استناد گزارش مکتوب پزشک معالج در بیمارستان مرکز طبی در تاریخ ۶ تیر ۱۳۹۵ شیمی درمانی به اتمام رسیده است و اکنون برای معاینات دوره‌ای مراجعه می کند. این بیمار از تیر ماه سال ۱۳۹۵ تاکنون، به طور مکرر برای انجام چکاپ‌های دوره‌ای و آزمایش های مرتبط با آن‌ها به بیمارستان مرکز طبی مراجعه و در هر نوبت، هزینه‌های مرتبط با آن را نیز از موسسه محک دریافت کرده‌ است.
آخرین مراجعه بیمار به بیمارستان مرکز طبی تهران برای چکاپ و آزمایش‌های دوره‌ای در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۷ بوده که هزینه آن نیز توسط مؤسسه محک پرداخت شده است. ضمنا به دلیل قبولی در امتحانات مدرسه، جایزه کارنامه برای تشویق کودک در ادامه تحصیل پرداخت شده است. همچنین ایشان هزینه مسافرت به تهران را نیز دریافت کرده‌اند. گزارش‌های حمایت مالی و مصاحبه‌های مددکاران موسسه محک مستقر در درمانگاه خون بیمارستان مرکز طبی و همچنین آخرین گزارش پزشک معالج بیمار که در مورخ ۱۷ مهر ۱۳۹۷ دریافت شده است، خوشبختانه حاکی از تداوم وضعیت درمان علی فرزند عزیزمان مبنی بر پایان شیمی درمانی و انجام معاینات دوره‌ای است.»
همچنین آراسب احمدیان مدیرعامل موسسه خیریه محک درباره مبالغ جمع‌آوری‌شده برای کمک به این کودک و درخواست انتقال این مبالغ به حساب محک، در نامه‌ای خطاب به سیدعلی ضیا مجری برنامه «فرمول یک» آورده است: «با سلام و احترام متقابل، بازگشت به نامه فاقد شماره مورخ ۱۷ مهر ۱۳۹۷ جناب عالی در موضوع گفت‌وگو با آقای افشین ولی‌خانی در قسمت ۳۵ برنامه «فرمول یک» و پیرو اطلاعیه شماره ۱۰۰۳/م  مورخه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ محک و با ابراز مسرت مجدد از قطع درمان فرزند دلبندمان، به استحضار می‌رساند، محتوای ارائه شده در برنامه جناب عالی که منجر به جمع‌آوری مبالغی شده است با اطلاعات مستند موجود در
- پرونده حمایتی بیمار در مؤسسه خیریه محک
- پرونده درمانی بیمار در بیمارستان مرکز طبی کودکان
- اظهار نظر صریح و مکتوب پزشک معالج
مطابقت ندارد و هر سه مستندات فوق تصریح بر قطع درمان کودک بیمار در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ و انجام چکاپ و آزمایش‌های دوره‌ای تاکنون دارد. با عنایت به موارد فوق و همچنین با توجه به نیت اهداکنندگان وجوه به حساب آقای افشین ولی‌خانی که برای پرداخت هزینه‌های درمان فرزند ایشان بوده است، روش انتقال قانونی مبالغ جمع‌آوری‌شده براساس اطلاعات مبهم و غیرشفاف ارائه شده   و برای مؤسسه خیریه محک ناشناخته است.»
 
   جنجال‌ها و اعتماد مردم
حواشی گفت‌وگوی «فرمول یک» با افشین ولی‌خانی در حالی به وجود آمده که پیشتر نیز شاهد گفت‌وگوها و جنجال‌های مشابه در تلویزیون بوده‌ایم. ماجرای پرسروصدای یاسی اشکی و بیماری HPV که پای وزارت بهداشت را هم به حواشی باز کرد، آخرین مورد مشابه در صداوسیما بوده است.
آن‌چه در این میان باید مورد توجه قرار گیرد، بی‌دقتی برنامه‌سازان تلویزیون در دعوت از سوژه‌های بحث‌برانگیز است که پیامدهای سنگینی برای برنامه و تلویزیون دارد. باید پرسید چرا برنامه‌سازان برنامه‌های مهم تلویزیونی، بدون آن که اطلاع کافی از سوژه‌های مورد بحث خود داشته باشند، مهمانانی را دعوت می‌کنند و با دادن آنتن زنده، اجازه می‌دهند ادعاهای نادرستی را درباره مسائل مختلف مطرح کنند؟
اولین پیامد این اتفاق، به خود تلویزیون، برنامه و مجری بازمی‌گردد. طبعاً مخاطبان بعد از جنجال‌هایی این چنینی، به فراخوان‌های بعدی این برنامه پاسخی نخواهند داد. به علاوه شاید بسیاری از مخاطبان به همین دلیل از پیگیری قسمت‌های بعدی برنامه یا حتی برنامه‌های مشابه رویگردان شوند. پیامد دوم، از بین رفتن حس اعتماد عمومی و همدلی خیرخواهانه مردم درباره این طور اتفاقات است. مخاطبانی که اعتمادشان دو بار از دو برنامه پربیننده «ماه عسل» و «فرمول یک» و مجریان خوشنام‌شان لطمه ببیند، ممکن است دیگر به هیچ فراخوانی برای کمک‌های انسان‌دوستانه لبیک نگویند.
 
خرید بلیط