آسیا تایمز: اروپا سرانجام در برابر تحریم آمریکا علیه ایران قد علم کرد

یک رسانه مهم شرق آسیا گزارش کرد اتحادیه اروپا نهایتا حاضر شد با ایجاد یک سامانه پرداختی مستقل برای تعاملات تجاری و نفتی با ایران، در برابر باج خواهی آمریکا بایستد.
آسیا تایمز دیروز با اشاره به اینکه اروپا می‌کوشد تا مقاومت جدی در برابر زیاده خواهی آمریکا نشان دهد اضافه کرد ایجاد سامانه ویژه برای معامله با ایران حرکتی تاریخی در برابر اقدامات مخرب تحریمی آمریکا علیه ایران و دیگر کشورها محسوب می‌شود.
گزارش ادامه می‌دهد که "فدریکا موگرینی" رئیس سیاست خارجی اروپا و شمار زیادی از مقام‌های این اتحادیه، با ایران برای این منظور به توافق رسیده‌اند تا به آمریکا یادآوری کنند که کشورها و شرکت‌ها حق دارند معاملات مشروع، حقوقی و قانونی با ایران داشته باشند و زورگویی‌هایی آمریکا نمی‌تواند مانع این کار شود.
آسیا تایمز می‌نویسد اروپا این پیام را به آمریکا می‌دهد که با ایران معاملات انجام خواهد شد و دنیا نیز در می‌یابد که می‌توان با تهران تجارت کرد و به تحریم‌های آمریکا پشت کرد و اجازه نداد تا دور تازه تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه تهران به نتیجه برسد.
این گزارش تاکید می‌کند اروپا حالا نشان داده است که دیگر نمی‌خواهد در برابر باج خواهی آمریکا و زورگویی واشنگتن سرتعظیم فرود آورد.
آسیا تایمز اضافه می‌کند ایجاد این سامانه این پیام را در خود دارد که اروپا از این پس یک بازیگر بسیار مهم در عرصه اقتصاد و تجارت دنیا و یک عامل مهم ژئوپلتیک در ارتباط با ایران خواهد بود.
رسانه شرق آسیا ادامه می‌دهد: شاید دیگر لازم نباشد این موضوع تکرار شود که آمریکا ناقض بزرگ برجام، یک سند بین‌المللی است که شورای امنیت با قطعنامه‌ای قاطع آن را به تصویب رسانده است و کشورهای اروپایی، چین و روسیه نیز آن را امضا کرده‌اند.
آسیا تایمز نوشته است: امروز اروپا به نتیجه‌ای رسید که پیشتر روسیه و چین به آن رسیده‌اند اینکه باید به دوران تسلط دلار پایان داد و این ارز را پشت سر گذاشت و با تهران در زمینه‌های مختلف تجارت کرد و نیازی به دلار هم وجود نخواهد داشت.
شرکت‌های اروپایی بنا به این گزارش از این پس و با ایجاد این سامانه تا قبل از تحریم‌های جدید آمریکا می‌توانند با ایران با یورو کار کنند و از تحریم‌های واشنگتن هم مصون بمانند.
گزارش تاکید می‌کند که در کنار معامله با یورو با ایران و حضور شرکت‌های اروپایی در تهران، چین و روسیه هم به موازات آن با روبل و یوان ارزهای ملی خود با ایران معامله خواهند کرد.
آسیا تایمز نوشته است: سامانه جدید پرداختی که به "اس پی وی" شهرت یافته است، باعث تشویق کشورهای دیگر از جمله اقتصادهای نوظهور بریکس مانند هند خواهد شد و این امکان را به ایران خواهد داد که دستکم 40 درصد از صادرات نفتی را که به اروپا می‌رود، تضمین کند و شرکت‌های اروپایی هم به ادامه سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران مبادرت خواهند ورزید.
گزارش، این سامانه را مهمتر از خیلی از نظام‌های پرداختی دیگر می‌داند و می‌نویسد که "اس پی وی" حالا می‌تواند دوران گذار از سوئیفت را نیز شکل دهد تا آمریکا نتواند با این ابزار ایران را تحت فشار قرار دهد و وقتی شکل گرفت یک سامانه بزرگ پرداختی جهانی خواهد شد که دلار را نفی می‌کند و معاملات با ایران و دیگر کشورها را تسهیل می‌کند.
این رسانه از قول شماری از دیپلمات‌های اروپایی بدون ذکر نام آنها به دلیل حساسیت موضوع آورده است: ما این سامانه را با درایت ایجاد می‌کنیم و اطمینان حاصل می‌کنیم که متوقف نمی‌شود و کسی نمی‌تواند آن را مختل و متوقف کند ما تصمیم گرفته‌ایم دیگر تسلیم زورگویی‌های آمریکا نشویم.
رزرو هتل