ممنوعیت صادرات و کمبود ساختگی شیرخشک در بازار

گروه بازرگانی- در حالی که طی روزهای اخیر شاهد ایجاد موجی از نگرانی در مورد کمبود شیر خشک در کشور بودیم، شواهد حاکی از آن است که کمبود شیر خشک از جای دیگری آب می‌خورد‌. به گفته رییس انجمن صنفی گاوداران کشور، مباحث مطرح‌شده مبنی بر کمبود شیرخشک در کشور بهانه‌ای از سوی کارخانه‌های لبنی است که طی روزهای اخیر شاهد این بودیم که با وجود افزایش سه میلیون تنی تولید شیر خام در کشور، دبیر انجمن‌ لبنی در نامه‌ای به وزیر صنعت خواستار واردات ۲۵ هزار تن شیرخشک به کشور شده است‌. نکته قابل توجه در این میان این است که وزارت صنعت هم چندان مخالفتی با واردات شیر و ممنوعیت صادرات شیر خشک ندارد به طوری که چندی پیش محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رییس کل بانک مرکزی خواستار قرار گرفتن شیرخشک در گروه یک کالایی جهت دریافت ارز دولتی برای واردات شد‌. این در حالی است که بر اساس آمارها، تولید شیر خام در کشور از سال ۹۲ تاکنون از ۸ میلیون به ۱۱ میلیون تن رسیده و ۱۰ تا ۲۰ هزار تن شیرخشک مازاد در کشور وجود دارد‌. بنابراین نیازی به واردات نیست‌. در همین خصوص مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز چندی پیش اعلام کرد: در انبارهای این سازمان شیر خشک به اندازه کافی موجود است و نیازی به واردات نیست‌. بنابراین در تامین شیر خشک هیچ کمبودی در کشور وجود ندارد‌.»
با این حال در شرایط فعلی نه‌تنها ممنوعیت صادرات شیرخشک از کشور لغو نشده بلکه موضوع واردات شیر خشک از سوی عده‌ای دنبال می‌شود. در همین خصوص رییس انجمن صنفی گاوداران کشور گفت: «صنایع لبنی دروغ می‌گویند؛ کمبود شیرخام نداریم‌.» وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت بر این کار اصرار می‌کند، گفت: ما نیازی به واردات نداریم اما وقتی واردات را آزاد می‌کنند و به آن ارز دولتی می‌دهند، یعنی با درخواست واردات موافقت کرده‌اند‌. این در حالی است که رونوشت نامه واردات به وزارت جهاد کشاورزی ارسال نشده است‌.
به دیوان عدالت اداری اعتراض می‌کنیم
بر همین اساس احمد مقدسی در نشست خبری ضمن انتقاد از مباحث مطرح شده درباره کمبود شیرخام و شیرخشک در کشور تصریح کرد: ممنوعیت صادرات شیر خشک از کشور سبب می‌شود بازارهایی که به دست آورده‌ایم، از دست بدهیم و تقدیم رقبا کنیم‌. وی با بیان اینکه تولید شیر خام در کشور از سال ۹۲ تاکنون، از هشت میلیون تن به ۱۱ میلیون تن رسیده است، اظهار داشت: طی این مدت، سه میلیون تن افزایش تولید داشتیم‌.
مقدسی درباره اینکه آیا پشت پرده ممنوعیت صادرات شیر خشک از کشور، کارخانجات لبنی قرار دارند، گفت: شک نکنید که همین‌طور است‌.
وی تاکید کرد: اگر ممنوعیت صادرات شیرخشک از کشور لغو نشود، ما به دیوان عدالت اداری اعتراض خواهیم کرد؛ ضمن اینکه وزارت جهاد کشاورزی نیز با این ممنوعیت به شدت مخالف است و در حال پیگیری لغو آن است‌.
رییس انجمن صنفی گاوداران ایران گفت: پیش از این کارخانجات لبنی، شیر را از گاودار می‌خریدند و آن را به کارخانجات شیرخشک می‌دادند‌. به این ترتیب، هم گاودار و هم کارخانجات شیرخشک را کنترل می‌کردند؛ اما بعد از چهار سال با نوسانات نرخ ارز، شیرخشک می‌تواند بدون حمایت دولت صادر شود و دیگر نیازی به یارانه ندارد‌.
مقدسی با اشاره به اینکه تا تیرماه امسال کارخانجات لبنی بین سه تا چهار ماه پول گاوداران را با تاخیر پرداخت می‌کردند، اظهار داشت: در حال حاضر ما توانسته‌ایم با کارخانجات شیرخشک، ارتباط مستقیم بگیریم که بر این اساس، دیگر کارخانجات نمی‌توانند ما و تولیدکنندگان شیر خشک را کنترل کنند که این مساله سبب ناراحتی آنها شده است‌.
وی با بیان اینکه ایران صادرکننده شیرخشک بوده است، ادامه داد: ما نیازی به واردات نداریم؛ اما وزارت صنعت، معدن و تجارت بر این کار اصرار می‌کند‌. رییس انجمن صنفی گاوداران ایران افزود: وزیر صنعت، ابتدا صادرات شیرخشک را ممنوع و سپس برای واردات آن درخواست ارز گروه یک کرد‌. مقدسی با بیان اینکه دبیر انجمن صنایع لبنی کشور طی نامه‌ای به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، خواستار واردات ۲۵ هزار تن شیرخشک به کشور شده است، از این اقدام به شدت انتقاد کرد و به تسنیم گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی، از واردات شیرخشک طی سال‌های گذشته خسارت فراوان دیده‌اند‌.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزیر صنعت با این درخواست موافقت کرده است، افزود: وقتی واردات را آزاد می‌کنند و به آن ارز دولتی می‌دهند، یعنی موافقت کرده‌اند‌.
رییس انجمن صنفی گاوداران ایران، درباره اینکه وزارت جهاد کشاورزی چه واکنشی به این مساله نشان داده است، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی به شدت با این مساله مخالف است، اما متاسفانه وزارت صنعت واردات را آزاد کرده و رونوشت آن را هم به وزارت جهاد کشاورزی ارسال نکرده است‌.
مقدسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه یک میلیون تن شیرخام در کشور تبدیل به فرآورده‌های لبنی و صادر می‌شود، بیان کرد: این میزان محصول مازاد است‌. وی افزود: ما همچنین ۱۰ تا ۲۰ هزار تن شیرخشک مازاد داشتیم که صادر می‌کردیم، اما متاسفانه در حال حاضر مانع واردات آن شده‌اند‌.
صادرات را کم کنید
در ادامه این نشست دبیر انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی با بیان اینکه هشت هزار تن شیرخشک در انبارهای تعاون روستایی ذخیره داریم، گفت: این میزان تا پایان سال کافی است‌. بنابراین نظرات کسانی را که می‌گویند با کمبود مواجه هستیم را رد می‌کنیم‌.
سیاوش سلیمی با بیان اینکه نیاز ما به شیرخشک ۶۰ تا ۷۰ هزار تن در سال است، میزان تولید را ۸۰ تا ۹۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: سال گذشته ۳۰ هزار تن شیرخشک از کشور صادر شد که ارزش آن ۷۰ میلیون دلار بود‌. امسال نیز تا پایان مرداد ماه ۱۰ هزار تن از این محصول به ارزش ۲۰ میلیون دلار صادر شد که بعد از آن نیز مانع صادرات آن شدند‌.
سلیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه همواره در فصل گرما با کاهش تولید شیر خام مواجه می‌شویم، اظهارداشت: در این فصل تولید شیر خام بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا می‌کند و این مساله بسیار طبیعی است و باعث نمی‌شود با کمبود اساسی مواجه شویم‌.
این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: کارخانجات لبنی در پنج ماهه، ۱۴۰ هزار تن فرآورده لبنی صادر کردند؛ پس اگر ادعا می‌کنند که با کمبود شیر مواجه هستیم، صادراتشان را کم کنند‌.
قاچاق صحت ندارد
وی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه تولیدکنندگان شیر را تبدیل به شیرخشک و قاچاق می‌کنند، گفت: این مساله صحت ندارد و به شدت آن را تکذیب می‌کنیم‌.
دبیر انجمن تولیدکنندگان شیرخشک صنعتی ظرفیت تولید شیرخشک در کشور را روزانه ۲۵۰۰ عنوان کرد و گفت: روزانه در کشور ۳۰ هزار تن شیر تولید می‌شود و هشت درصد شیر کشور در کارخانجات شیرخشک فرآوری می‌شود که عمده آن را نیز خود کارخانجات لبنی می‌خرند و در فرمولاسیون خود، مورد استفاده قرار می‌دهند‌.
سلیمی ضمن انتقاد شدید از مباحث مطرح شده درباره واردات شیر خشک در کشور اضافه کرد: ما صادرکننده شیرخشک بوده‌ایم و هیچ نیازی به واردات این محصول به کشور نداریم‌. وی تصریح کرد: قیمت شیرخشک در واحدهای تولیدی بین ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان و قیمت پایه‌ای که سازمان مرکزی تعاون روستایی تعیین کرده، ۱۳ هزار تومان است‌.
گفتنی است در نامه‌ای که دبیر انجمن صنایع لبنی به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال کرده، خواستار واردات 25 هزار تن شیر خام به کشور شده است، در حالی که وزارت جهاد کشاورزی پیش از این اعلام کرده بود ممنوعیت صادرات شیرخشک از کشور را پیگیری می‌کند و مخالف این امر است‌. به گفته رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران، وزیر صنعت در حالی واردات شیرخشک را آزاد کرده که هیچ رونوشتی از این نامه به وزیر جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید، ارسال نکرده است‌.
خرید بلیط