رئیس کل دادگستری تهران: مشایی ۶ سال و نیم و جوانفکر 4 سال به زندان می‌روند

رئیس کل دادگستری استان تهران از صدور رای پرونده اسفندیار رحیم‌مشایی خبر داد و گفت که رای صادره درباره مشایی غیر‌قطعی و قابل تجدیدنظرخواهی است.
به گزارش میزان، غلامحسین اسماعیلی در این باره تصریح کرد: با توجه به برگزاری جلسات رسیدگی به اتهامات آقای اسفندیار رحیم‌مشایی و آقای علی‌اکبر جوانفکر رای شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران در مورد اتهامات نامبردگان صادر شده که خلاصه نتیجه دادنامه صادره را جهت اطلاع مردم عزیز اعلام می‌کنم.
وی به ذکر چهار نکته در رابطه با این پرونده پرداخت و گفت: اول اینکه رای صادره غیرقطعی است و این رای در مورد آقای اسفندیار رحیم‌مشایی قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان و در مورد آقای جوانفکر به جهت غیابی بودن قابل واخواهی در همان شعبه دادگاه خواهد بود. اسماعیلی خاطرنشان کرد: نکته دوم اینکه با توجه به فضاسازی رسانه‌ای که آن زمان با برگزاری جلسات دادگاه در برخی از شبکه‌های اجتماعی انجام شده بود، دادستان محترم کل کشور در اجرای تبصره دو ماده ۳۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری انتشار جریان دادرسی و همچنین بیان مشخصات اصحاب دعوا را ضروری دانستند و به موجب قانون از ریاست محترم قوه قضائیه استیذان کردند و معظم‌له با انتشار جریان دادرسی و بیان مشخصات اصحاب پرونده موافقت کردند و لذا با توجه به انجام فرآیند قانونی برای بیان اسم و مشخصات اصحاب پرونده قانونا مجاز هستیم.رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: نکته سوم اینکه رای صادره صرفا در محدوده کیفرخواستی است که از ناحیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران صادر شده است. لازم به ذکر است که آقای اسفندیار رحیم مشایی و برخی از افراد دیگری که در جریان دادرسی و همچنین در دادنامه از آنها نام برده شده بخشی از پرونده در مورد ادامه رسیدگی به اتهامات غیر مطروحه در کیفرخواست در دادسرای عمومی و انقلاب تهران مفتوح است که بایستی توسط دادسرا نسبت به آن اتهامات رسیدگی و اظهار نظر شود. وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که اتهامات آقای اسفندیار رحیم مشایی سه فقره اتهامی بود در اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی دادگاه الزاما می‌بایست در مورد هر یک از عناوین اتهامی حداکثر مجازات قانونی را مورد حکم قرار می‌داد. بدیهی است که با توجه به تعدد اتهامات و آرای صادره، مجازات اشد در صورت تایید از ناحیه دادگاه تجدید نظر استان قابلیت اجرا را خواهد داشت. وی در خصوص علی اکبر جوانفکر متهم دیگر این پرونده گفت: وی در این پرونده فقط یک عنوان اتهامی داشته بنابراین دادگاه در مقام صدور حکم، حداکثر مجازات قانونی را مورد حکم قرار نداده و میزان مجازات ایشان کمتر مورد لحاظ قرار گرفته است. رئیس کل دادگستری استان تهران بیان کرد: در سه فقره عنوان اتهامی رحیم‌مشایی در اتهام اول دایر بر اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی مطابق ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به ۵ سال حبس و در همین عنوان جوانفکر به ۴سال حبس محکوم شدند. وی ادامه داد: رحیم‌مشایی در رابطه با تبلیغ علیه نظام به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل یک سال حبس و به اتهام توهین به مقامات قضایی به سبب انجام وظیفه به ۶ ماه حبس محکوم شد و دو تن از مقامات قضایی از وی شکایت کرده‌اند. وی جمع حکم مشایی را ۶ سال و ۶ ماه عنوان کرد و گفت: چنانچه این رای مورد تایید دادگاه تجدیدنظر قرار بگیرد، به موجب اجرای قانون اشد مجازات و صرفا ۵ سال آن اجرا خواهد شد. اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اتهام جاسوسی رحیم مشایی نیز گفت: پرونده در خصوص اتهامات دیگر وی و دیگر متهمان در دادسرا مفتوح است و بعد از فرآیند رسیدگی نتیجه آن اعلام می‌شود.اسماعیلی خاطرنشان کرد: حکم ابلاغ شده است و اسفندیار رحیم‌مشایی برای درخواست تجدیدنظر‌۲۰ روز و علی اکبر جوانفکر برای واخواهی ۲۰ روز مهلت دارند. اسماعیلی در پایان تصریح کرد: اسفندیار رحیم‌مشایی در اتهام اخیر ۲ شاکی خصوصی داشته است.
سایر اخبار این روزنامه
رئیس کل دادگستری تهران: مشایی ۶ سال و نیم و جوانفکر 4 سال به زندان می‌روند رضا دهکی تو برو خود را باش! احمدرضا اعتماد مظاهری از جای خالی چاپخانه‌داران در کارگروه تامین کاغذ می‌گوید چاپ ؛ حلقه اول زنجیره یک بحران فرهنگی منابع مطلع از برگزاری جلسه نمایندگان گروه تحقیق اروپایی برای چگونگی برکناری نخست‌وزیر خبر دادند بیژن اشتری ، مترجم و منتقد سینما در گفت‌وگو با «ابتکار»: سینماگران اندکی اهل کتاب خواندن هستند «ابتکار» ابعاد حقوقی مصونیت نمایندگان و دلایل واهمه آن‌ها از اظهارنظرهای صریح را بررسی می‌کند «ابتکار» از دغدغه های اجتماعی درباره مراسم سوگواری محرم گزارش می دهد عزاداری حسینیِ حسینی رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت: به جز چند کشور معدود معلوم‌الحال، هیچ‌کس در کنار آمریکا قرار ندارد حسین عرفانی درگذشت از «هامفری بوگارت» تا «اسب لوک خوش شانش » با یک عینک بزرگ! رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت: به جز چند کشور معدود معلوم‌الحال، هیچ‌کس در کنار آمریکا قرار ندارد
خرید بلیط