جامه دران اسفنديار

پس از جريان‌سازي‌هاي فراوان و سناريو‌هاي مختلفي كه در روز‌هاي اخير مطرح شد، سرانجام اسفنديار رحيم مشايي روز گذشته در دادگاه حاضر شد؛ حضوري كه البته خالي از حاشيه نيز نبود. درحالي كه صبح ديروز اخبار ضد و نقيضي درباره لغو دادگاه اسفنديار رحيم مشايي منتشر مي‌شد اما پايگاه اطلاع‌رساني قوه قضاييه از آغاز جلسه دادگاه علني رسيدگي به اتهامات« الف.ر.م» رييس دفتر رييس‌جمهور سابق در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامي تهران خبر داد و نوشت: هم اكنون كيفرخواست در حال قرائت است و اين دادگاه با حضور متهم و وكيل مدافع آن در حال برگزاري است. اين در حالي بود كه شبكه خبر ساعتي پيش از انتشار خبر برگزاري دادگاه به نقل از منابع آگاه خبرداد: دادگاه اسفنديار رحيم مشايي كه قرار بود ديروز به صورت علني برگزار شود، به علت غيبت متهم و وكلاي او لغو شد. پيش از اعلام خبر لغو دادگاه اسفنديار رحيم‌مشايي، عادل حيدري وكيل مدافع او در گفت‌وگو با تسنيم، گفت: موكل در تماس تلفني ضمن اعلام خودداري خود از حضور در دادگاه، به بنده نيز اعلام كرد در جلسه دادگاه شركت نكنم. سيدعلي اصغر حسيني ديگر وكيل مدافع مشايي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص دلايل شركت نكردن اسفنديار رحيم‌مشايي در جلسه دادگاه ديروز اعلام كرد: آقاي مشايي به دليل اينكه شرايط و تمهيدات قانوني لازم از جمله ابلاغ درست كيفرخواست به متهم صورت نگرفته و اين موضوع براي تشكيل جلسه توسط دادگاه رعايت نشده بود در جلسه امروز حاضر نشدند.
در پايان اين جلسه دادگاه، روابط عمومي دادگاه انقلاب اسلامي اعلام كرد: در جلسه دادگاه « الف.ر.م»، كيفرخواست قرائت و با اعلام تنفس از سوي رييس دادگاه، ادامه اين جلسه به وقت ديگري موكول شد. حسب اعلام رييس دادگاه در مهلت تنفس، به متهم و وكلاي وي، فرصت داده شد كه بار ديگر كيفرخواست را ملاحظه و نسخه‌برداري كرده و براي تدارك دفاع، مهيا شوند.
فيلمي از دادگاه اسفنديار رحيم‌مشايي منتشر شده است؛ اين فيلم لحظه‌اي را نشان مي‌دهد كه او با خشم پيراهن زندان را از تن در آورده و به سمتي پرتاب مي‌كند. اين فيلم تنها تصوير است و صوت ندارد از همين رو مشخص نيست كه مشايي چه چيزي خطاب به رييس دادگاه را با فرياد بيان مي‌كند و چه اتفاقي باعث اين واكنش شده است.
احمدي‌نژاد به مداحان پروبال داد تا روحانيت را تضعيف كند
نماينده اصلاح‌طلب تهران در مجلس در واكنش به اظهارات اخير منصور ارضي در روز عرفه گفت: ‏مي‌دانيد كه از دوران احمدي‌نژاد بدنه مداحان كشور رشد زيادي كرد. البته من اين موضوع را با قطعيت نمي‌گويم اما به نظر مي‌‏رسيد كه ايشان (احمدي‌نژاد) بخواهد در مقابل روحانيت عده‌اي را قرار دهد كه كاركرد و نقش روحانيت را تضعيف كنند. به ‏همين علت، به رشد جامعه‌اي از مداحان كمك كردند و به آنها پروبال دادند.‏
پروانه سلحشوري در گفت‌وگو با انتخاب با بيان اينكه پس از دوران احمدي‌نژاد، تا حدودي بروز و ظهور مداحان كمتر شد، گفت: البته مداحان هيچگاه در زمره گروه ‏هاي نخبه و مرجع شمرده نمي‌شدند اما با واكنش‌هايي كه خود آنها داشتند و عملكردها و حاشيه‌هايي كه ايجاد كردند، همين ‏موقعيتي كه به وسيله احمدي‌نژاد براي آنها ساخته شده بود، زيرسوال رفت تا جايي كه حتي شأن آنها را در سطحي كه پيش‌تر به ‏عنوان مداح در مراسم عزاداري حضور داشتند هم نازل‌تر كرد.‏
اين نماينده اصلاح‌طلب مجلس با اشاره به ورود مداحان به مسائل سياسي افزود: البته اين موضوع يك مساله سياسي هم نيست و ‏يك تهديد است. زيرا هيچ فرد سياسي تهديد نمي‌كند اما اينها كه دست به تهديد زده‌اند، چه بسا افراد خودسري هستند كه براي ‏ناامني در جامعه دست به اين كارها مي‌زنند.‏
افرادي، مافوق قانون هركاري مي‌خواهند مي‌كنند
بهرام پارسايي سخنگوي فراكسيون اميد مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اظهارنظر تهديد‌آميز يكي از مداحان پايتخت گفت: به نظر مي‌رسد افرادي هستند كه موجوديت‌شان در ايجاد التهاب است. بهرام پارسايي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: قاعدتا مداحان نبايد در طرح اظهارات‌شان خودمختار باشند و هر آنچه مي‌خواهند مطرح كنند. طرح اظهاراتي مثل تهديد عليه رييس‌جمهوري و مشكوك بودن مرگ آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني شايد بدون هماهنگي نبوده چراكه تجربه چنين اهانت‌هايي پيش از اين هم وجود داشته و به نظر مي‌رسد اين اتفاقات هماهنگ شده باشد.
او با بيان اينكه اقدام هماهنگي براي تضعيف و تهديد عليه رييس‌جمهوري و دولت وجود دارد در عين حال گفت: اين اتفاقات فراتر از طرح بحث باعث ايجاد نگراني در جامعه مي‌شود. متاسفانه افرادي مافوق قانون وجود دارند كه هركاري مي‌خواهند مي‌كنند و هر حرفي مي‌خواهند مي‌زنند؛ در حالي كه اگر تصميم به برخورد با آنها وجود داشته باشد، مي‌توانند به صورت قانوني با آنها برخورد كنند اما برخورد منفعلانه با اين اعلام موضع آن هم از تريبون‌هاي رسمي باعث ايجاد سوال در اذهان عمومي مي‌شود.نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه تهديد عليه مقام اول اجرايي كشور موجب ايجاد التهاب و تندتر شدن فضاي سياسي خواهد شد، اظهار كرد: اين اظهارات همچنين افرادي كه خواهان حل مشكلات كشور و ايجاد انسجام براي برون‌رفت از شرايط فعلي هستند را نگران خواهد كرد.پارسايي با اشاره به تجمع اخير حوزه علميه قم و طرح شعارهاي تندروانه در اين تجمع گفت: انتظار مي‌رفت بعد از تجمع حوزه اين جريان مديريت مي‌شد اما متاسفانه به آن دامن زده شده و فضا به سمت تندتر شدن رفته و اين نشان مي‌دهد افرادي وجود دارند كه بقا و موجوديت‌شان در ايجاد التهاب و گل‌‌آلود كردن آب است بدون اينكه اقدامات‌شان كوچك‌ترين منفعتي براي جامعه داشته باشد.
رزرو هتل