هشدار آژانس بین‌المللی انرژی به آمریکا؛ تحریم نفت ایران در بازار جهانی طوفان به‌پا می‌کند

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، بازار نفت وارد یک دوره کوتاه آرامش شده است، اما احتمالاً در اواخر 2018 یعنی زمانی که تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اجرا شود، بازار دستخوش طوفان خواهد شد.
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی که وظیفه نظارت بر سیاست‌های انرژی کشورهای صنعتی را دارد در گزارش جدید خود اعلام کرد: «آرام شدن بازار نفت در هفته‌های اخیر، که با کاهش موقتی تنش‌ها در بخش عرضه نفت همزمان بوده، قیمت‌ها را پایین آورده است، اما کند شدن رشد تقاضا احتمالاً پایدار نخواهد بود».
طی ماه‌های گذشته قیمت نفت به‌دلیل نگرانی‌ها از کمبود عرضه نفت به حدود 80 دلار رسیده بود، اما طی هفته‌های اخیر و با توجه به افزایش نسبی تولید نفت لیبی و ارسال سیگنال‌هایی ازسوی واشنگتن مبنی بر احتمال معاف ساختن برخی کشورها از تحریم ایران، قیمت‌ها اندکی کاهش داشته است.
در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: «با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی علیه ایران، که احتمالاً با برخی مشکلات تولید در سایر کشورها همزمان خواهد بود، تداوم عرضه نفت (به‌میزان کافی) به بازار ممکن است بسیار چالش‌برانگیز شود و به‌بهای کاهش ظرفیت تولید ذخیره بازار تمام شود».عربستان گفته که برای جلوگیری از بروز کمبود احتمالی در بازار دخالت خواهد کرد. عربستان هم‌اکنون روزانه حدود 10.4 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و روی کاغذ قادر است تولید خود را تا 12 میلیون بشکه در روز افزایش دهد.
اما چنین اقدامی عملاً موجب از بین رفتن کل ظرفیت تولید ذخیره بازار خواهد شد و در صورت بروز یک اختلال دیگر در عرضه نفت کشورهایی نظیر لیبی، ونزوئلا یا نیجریه، بازار ظرفیتی برای پر کردن خلا بعدی نخواهد داشت، از این رو آژانس بین‌المللی انرژی تصریح کرده: «چشم‌انداز بازار نفت به هیچ وجه نمی‌تواند همچون وضعیت فعلی آرام باشد».
در همین حال خبرگزاری بلومبرگ به نقل از دو مقام آگاه نوشت: دولت ترامپ پیش‌بینی کرده کشورها را برای کاهش واردات نفت ایران به میزان حداکثر یک میلیون بشکه در روز تا نوامبر متقاعد خواهد کرد که نشان می‌دهد آمریکا به هدف اصلی خود برای متوقف کردن کامل فروش نفت ایران دست پیدا نمی‌کند.آمار پیش‌بینی شده از میزان صادراتی که در نتیجه اقدامات آمریکا متاثر خواهد شد، از 700 هزار بشکه تا یک میلیون بشکه در روز متغیر است، اما همچنان مطابق با هدف آمریکا برای توقف کامل فروش نفت ایران نیست. طبق آمار بلومبرگ ایران به طور متوسط حدود 2.1 میلیون بشکه در روز طی یک سال گذشته نفت صادر کرده است.تحریم‌های آمریکا علیه بخش نفت ایران پس از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، برای خروج از توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران در چهارم نوامبر اجرا خواهند شد.برایان هوک، مقام آمریکایی که تلاش‌های دولت آمریکا برای متقاعد کردن کشورها برای توقف خرید نفت ایران را دنبال می‌کند اعلام کرد: هدف ما کاهش درآمدهای فروش نفت ایران به صفر است.برآوردهای اعلام نشده دولت آمریکا مطابق با پیش‌بینی تحلیلگران است.
در دوران اوج تحریم‌های قبلی که ازسوی دولت اوباما اجرا شد، فروش نفت ایران به بازار جهانی حدود 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش یافته بود.
خرید بلیط